ČADCA. V Kysuckom múzeu v Čadci to už vonia veľkonočnými sviatkami. Pripravili tam výstavu pod názvom Čaro Veľkej noci, ktorá potrvá do 10. apríla. Návštevníci môžu obdivovať rôzne techniky zdobenia kraslíc typické pre región Kysuce ale i ďalšie kúty Slovenska.
„V minulosti v solventných rodinách, kde mali slúžky a tým pádom aj viacej voľného času, maľovali vajíčka zložitejšou technikou a ornamentmi. V chudobnejších boli jednofarebné, používalo sa však viac odtieňov. Využívali pritom kávu „cigóriu“, lipový kvet, petržlenovú vňať a cibuľové šupky. Na vajíčko prilepili mokrý list z petržlenu, obložili cibuľovými šupami, obviazali niťou a dali variť do vody. Takto obalené sa varilo, pokiaľ cibuľové šupky nepustili farbu - zlatistú až hnedú. Potom ho nechali ochladnúť a odbalili. Kde bol list z petržlenu, tam ostalo biele, ostatok bol hnedý. Keď ho varili v cigórii, ohnedlo, potom na ňom ihlou vyškriabali rôzne ornamenty. Jednou z technik bolo zdobenie ražnou slamou či trávou sitina, čo používajú mnohí výrobcovia kraslíc dodnes,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Výstava Čaro Veľkej noci spojili múzejníci s detskou súťažou Kraslice očami detí. Kraslice zhotovia kysucké deti, na konci výstavy organizátori ocenia tie najkrajšie vecnými cenami. Formou anketových lístkov sa môžu do súťaže zapojiť aj návštevníci.
Ukážky zdobenia kraslíc v podaní zručných ľudových výrobcov sa uskutočnia počas utorkov a štvrtkov od 8.30 do 13.00 hodiny.