ČADCA. Ten za cestou k obhajobe titulu musel prejsť dlhou cestou, veď počas 16 etáp sa bežalo v ukrutných mrazoch, snehovej kalamite, ale i za slnečných dní. Ladislav Sventek sa s nami zhováral o najsilnejšom ročníku Lysacupu v histórii!
Už pravidelne sa spolu s ďalšími pretekármi z Kysúc zúčastňujete Lysacupu. Mohli by ste nám bližšie predstaviť tento náročný pohár?
Lysacup je extrémne náročný bežecký pohár, ktorý sa koná každý víkend od novembra do konca februára a pozostáva zo série 16 pretekov v behu do vrchu – na vrchol Lysej hory. Beží sa za každého počasia a vždy iná trasa. Preteky sú bodovo ohodnotené, za 1. miesto je 300 bodov, za druhé 295, za tretie 290, za štvrté 285, za piate 292, za šieste 290 a za ďalšie umiestnenie vždy o bod menej. Pretekárom sa zaratúva najlepších 6 umiestnení v prvej i druhej polovici súťaže. Posledný pretek je finálový, tam je bodovanie dvojnásobné, a preto je i najdôležitejší. Finále je zaujímavé aj tým, že elitná skupina z TOP 10 beží so stratou 5 minút za ostatnými a skupina TOP 10-30 so stratou 2 a pol minúty za ostatnými. Ide teda o stíhacie preteky. Víťazom sa stáva pretekár s najvyšším počtom bodov v redukovanom poradí.
Ako je to s tričkami pre najlepších pretekárov?
Podobne ako v cyklistike, priebežne vedúci pretekár v absolútnom poradí beží v žltom tričku, najlepší veterán v zelenom, najlepší junior v bielom a najlepšia žena v červenom tričku.
Každého ročníku sa zúčastňuje množstvo bežcov. Bolo to tak i tento rok?
V tomto ročníku sa do súťaže zapojilo 570 pretekárov, z toho 482 mužov a 88 žien. V súťaži družstiev sa predstavilo celkom 152 celkov. Teda na slovenské podmienky nepredstaviteľná účasť, keďže u nás je priemerná účasť na pretekoch okolo 60 pretekárov.
Kto reprezentoval na podujatí Slovensko a Kysuce?
Pred začiatkom súťaže sme vytvorili veľmi kvalitné družstvo Inov-8.run.sk, ktorého jadro tvorili Kysučania Ladislav Sventek, Miroslav Litvík a Tibor Ponek. Všetci skončili v TOP 10. Okrem nich to boli ešte Jozef Bebčák (vlaňajší víťaz juniorov a slovenský reprezentant v horskej cyklistike), Marián Ponek, Ján Skorčík, Ján Slivka a Ján Adamove. Okrem nich tu boli Považania Ľuboš Kováčik, Kamil Vyhnička, Miroslav Letko a český reprezentant v horskej cyklistike Ondrej Žniva.
Ako hodnotíte Lysacup 2012?
V tomto ročníku sa na Lysacupe zišla najsilnejšia konkurencia v celej doterajšej histórii a skoro v každom preteku sa bežalo na úrovni traťového rekordu, ktorý bol často prekonaný. Samozrejme až do obdobia snehovej kalamity, keď na vrchole bolo až 185 centimetrov snehu, takže sa často muselo brodiť v závejoch. Tento ročník bol samý extrém aj čo sa týka počasia. Najskôr nebolo vôbec snehu a bolo doteraz najteplejšie počasie, v druhej polovici napadlo extrémne veľa snehu a bežalo sa aj v extrémnej zime – práve v najťažšej etape 3in1 klesla teplota na mínus 23 stupňov a pri víchrici pod vrcholom to bolo pocitovo až mínus 50 stupňov. Konkurencia bola v tomto ročníku taká kvalitná, že ktorýkoľvek pretekár z prvej šest- ky by sa stal v predchádzajúcich ročníkoch víťazom.
Hovorí sa, že celý pohár bol mimoriadne vyrovnaný. Ako to vidíte vy?
Tento ročník Lysacupu bol mimoriadne zaujímavý a dramatický. Po prvej tretine bol favoritom český reprezentant Tomáš Čer (víťaz Lysacupu 2010). Ten mal na mňa náskok už 45 bodov, takže na víťazstvo mu stačilo dobehnúť vždy aspoň za mnou. K zlomu došlo v polovici súťaže, keď som získal dosť silnú bežeckú prevahu nad ostatnými. V snežných etapách však zakontroval Radim Kasalík (druhý z Lysacupu 2011) a obliekal niekoľko etáp žlté tričko. Posledné 4 etapy som však s náskokom vyhral a pred finále som mal náskok 20 bodov na Radima Kaslíka. Vo finále som tento náskok zvýšil až na 46 bodov. Až na treťom mieste skončil favorit z úvodnej časti Tomáš Čer so stratou až 104 bodov.
Darilo sa i ostatným Kysučanom?
Mne sa podarilo obhájiť víťazstvo z roku 2011 a vyhral som aj súťaž veteránov (získal som tak definitívne žlté i zelené tričko). Na 8. mieste skončil Tibor Ponek a na 9. mieste Miro Litvík. Súťaž juniorov vyhral Ondrej Žníva, kedže Jožo Bebčák neabsolvoval potrebný počet pretekov. Takisto ako aj ostatní Kysučania. Naše družstvo suverénne dominovalo v súťaži družstiev s náskokom 375 bodov pred druhým X-Cobras.
Celkovo ste mali určite bohatú medailovú zbierku.
Mne sa podarilo zvíťaziť aj v súťaži vyrovnanosti výkonov a v súťaži medailistov, keď som získal celkom 11 medailí (4x zlato, 3x striebro a 4x bronz). Jožo Bebčák získal 1x striebro.
Teraz si určite doprajete nejaký ten oddych. Aké máte plány do budúcna?
Koncom marca štartujem na majstrovstvách Európy polície v krose v Rumunsku, v máji chcem zabojovať na Majstrovstvách sveta veteránov v behu do vrchu v Nemecku. V júli by som chcel bežať na Svetovom pohári v behu do vrchu v Taliansku a chcel by som skúsiť horský maratón vo Švačiarsku – Zermat marathon alebo Jungfrau marathon.