c neodradila od snahy ušetriť ani kauza okolo cestárskej soli.
ČADCA. Obyvatelia Kysúc v stredu i sobotu pravidelne vyrážajú za nákupmi do susedného Poľska. Napriek kauze s cestárskou soľou využívajú naďalej aj domáce predajne, do ktorých dovážajú poľský artikel.
Obchodíky navštevujú dôchodcovia ale i mladé rodiny
„Chodím sem pravidelne, kupujem mäso, mäsové výrobky, ryby. O soli som počula, sme však dôchodcovia, na drahé potraviny nemáme. Manžel je navyše cukrovkár, denne je mäso a šunku. Rozmýšľame nad tým, koľko ušetríme, a nie, či je to zdravé,“ hovorí 71-ročná pani Magdaléna, ktorú sme stretli v jednej z čadčianskych predajní. Ľudia počas našej návštevy kupovali väčšinou mäso a ryby. Ušetriť takýmto spôsobom sa snažia nielen dôchodcovia, ale i mladé rodiny. Tie sa snažia zásobiť najmä mäsom a výrobkami z neho aj na dlhší čas. Najmä keď prídu za nákupmi zo vzdialenejších obcí.
Obyvatelia si na pojazdné predajne už zvykli
Do prihraničných obcí už tradične prichádzajú poľskí predajcovia, ktorí zasa praktizujú ambulantný predaj. Hygiena či účet z registračnej pokladne sú pre kupujúcich nepodstatné. Najdôležitejšia je cena. Poliaci ponúkajú široký sortiment od mäsa, zeleniny, syrov a mliečnych výrobkov, cukroviniek, až po kožušiny či papuče. Ich príchod väčšinou hlásia miestne rozhlasy. Ľudia však takúto reklamu ani nepotrebujú počuť, keďže ide spravidla o rovnaký deň v týždni. Zvyknú ich už čakať. Počas snehovej kalamity sa Poliaci neukázali, Kysučania ich však očakávajú s príchodom teplejších dní.
Cudzím štátnym príslušníkom vydáva rozhodnutie o ambulantnom predaji Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). V rozhodnutí presne špecifikuje hygienické podmienky pre prevádzkovateľa, vrátane rozsahu sortimentu, ktorý odsúhlasil na predaj. Rozhodnutie zasiela príslušnej regionálnej veterinárnej správe, ktorá má kontrolovať dodržanie podmienok uvedených v rozhodnutí.
Ambulantný predaj možno vykonávať len na povolených trhových miestach, ktoré zriaďuje obec. Pri cestách a mimo obce je zakázaný.
„ÚVZ SR požiadal svoje regionálne úrady aby zvýšili pozornosť a kontrolovali kuchynskú soľ používanú v zariadeniach spoločného stravovania, najmä jej farbu, kryštalizáciu – zrnitosť, netypický zápach. Pozornosť majú venovať aj soli v obchodnej sieti, najmä ak pochádza z Poľska. Kompletná správa z vykonaných kontrol bude k dispozícii v pondelok 12.marca, kedy budeme presne vedieť uviesť v koľkých zariadeniach spoločného stravovania (vrátane školských jedální) vykonali kontroly a s akými výsledkami,“ informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šrámková.
Inšpektori nezistili používanie soli z Poľska
Inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Čadci vykonali v dňoch 5. a 6. marca v súvislosti s potravinovým škandálom v Poľsku, kde posypovú soľ prebaľovali a predávali ako jedlú, kontrolu u výrobcov mäsových výrobkov, v konzervárni a v Kysuckej pekárni v Čadci.
„Na základe skontrolovanej dokumentácie i fyzickej kontrole v skladoch nezistili v týchto prevádzkach použitie soli z Poľska ani nenadobudli podozrenie, že by mohla odtiaľ pochádzať.
Soľ v obchodnej sieti a v prevádzkach verejného stravovania kontrolujú inšpektori RVPS,“ informovala vedúca odboru hygieny potravín a potravinového dozoru RVPS v Čadci Mária Cinková.