služobného bytu, časť poskytol aj zriaďovateľ.
ČADCA. Po investícii do nového CT prístroja sa Kysucká nemocnica rozhodla ďalej investovať do rádiologického oddelenia. „Pokiaľ dokážeme pacientovi rýchlo a kvalitne určiť diagnózu, má podstatne väčšie šance na skoré uzdravenie, prípadne záchranu života. Rozhodli sme sa preto vymeniť staré röntgeny, ktoré sú už dávno po svojej životnosti. Často sú pokazené, nákladné na opravy a údržbu. Navyše, v dnešnej dobe už neposkytujú lekárom kvalitné informácie, ktoré potrebujú pri svojom rozhodovaní.
Financie získali aj z predaného bytu
„Väčšinu z čiastky 196-tisíc eur sa nám podarilo získať sponzorskými akvizíciami, časť poskytol zriaďovateľ – Žilinský samosprávny kraj. Pre financovanie tohto projektu sme predali 3-izbový byt, ktorý mala nemocnica vo svojom vlastníctve. Ešte nám chýba vykryť približne 80-tisíc eur. Keďže sme sa s dodávateľom dohodli na splátkach – ide o 18 mesiacov, pokúsime sa chýbajúce prostriedky získať od ďalších sponzorov, časť dofinancujeme z úspornejšej prevádzky tohto prístroja,“ informoval Šenfeld. Na dnešnom slávnostnom otvorení predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár poukázal na situáciu, v akej sa ocitlo zdravotníctvo: „Je to zrejmé aj z toho, akým spôsobom musela zaobstarať Kysucká nemocnica tento dôležitý prístroj.“
Nový röntgen patrí medzi najmodernejšie prístroje v rádiologickej technike. Ako hovorí riaditeľ, bude obrovským prínosom pre pacientov: „Prenášaný obraz v monitore je v digitálnej kvalite, hneď po vyšetrení je prostredníctvom nemocničného informačného systému dostupný rádiológovi na vyhodnotenie nálezu a odosielajúcemu lekárovi. Celý tento systém je veľmi úsporný, bez použitia akéhokoľvek spotrebného materiálu. Digitálny systém umožňuje prehliadať a archivovať snímky v počítači. Výhody digitálneho obrazu sú v tom, že lekár si ho môže podľa potreby dodatočne upravovať – presne zmerať vzdialenosti, zväčšiť, priblížiť, zaostriť, čo skvalitní diagnostiku. Kazety s filmami sa už nemusia vyvolávať v tmavej komore a následne odosielať na popis rádiológovi. Samotné využívanie klasických röntgenových filmov je tiež pomerne drahé, digitalizácia röntgenov šetrí zdravotníckemu zariadeniu nemalé prostriedky. Odpadajú totiž náklady na vyhotovovanie snímok, ich archiváciu a dopravné náklady pri odborných konzultáciách.“
Dávka ionizačného žiarenia bude nižšia
Výhodou prístroja je pre pacienta aj to, že sa až o približne 40 percent zníži dávka ionizačného žiarenia v porovnaní s prístrojmi s filmovou technológiou. Skráti sa tiež čas vyšetrenia. Dá sa na ňom robiť 90 percent výkonov, nahradí 3 röntgenové prístroje, lekári môžu stav pacienta konzultovať i na vyšších pracoviskách prostredníctvom informačného systému.
„Zakúpením digitálneho röntgenu a predchádzajúcim inštalovaním nového CT prístroja sa stane naše rádiologické oddelenie najmodernejším pracoviskom v rámci Žilinského regiónu,“ dodal Šenfeld.