ČADCA. Rieku Kysuca a jej prítoky pokryli začiatkom marca ľadové kryhy. Tie narobili obrovské škody rybárom.
Na rieke išlo o neobvyklý jav
„Boli sme svedkami neobvyklého javu na rieke Kysuca a jej najväčšom prítoku - Bystrici. Oteplenie spôsobilo uvoľnenie obrovskej ľadovej masy, ktorá strhávala všetko, čo jej prekážalo v prúdnici. Nezvyčajnosť tohto stavu spočívala v tom, že prietok v Kysuci bol nízky a ľady s hrúbkou 30 až 50 centimetrov uviazli v plytkej vode – v meandrujúcich úsekoch, kde má rieka nižší sklon,“ vysvetľuje Peter Beleš, vedúci odboru tečúcich vôd Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Žiline.
Vznikli ekologické aj hospodárske škody
Na základe predbežných odhadov najväčšie škody sú ekologické. Okrem nich v však vznikli miestnym organizáciám SRZ v Čadci a Kysuckom Novom Meste aj hospodárske. Tie budú predmetom znaleckého vyčíslenia.
Na brehoch riek ešte teraz možno nájsť uhynuté podustvy, jalce či mreny. Pri pohľade na nehybne telá rýb je rybárskym hospodárom, ale aj rybárom, ktorí navštevujú Kysucu, oprávnene smutno. Roky poctivej práce pri formovaní populácii pôvodných druhov sa minuli účinku.
Rybári musia začať odznova
„Začať treba odznova a to čo najskôr, aby sa populácie rýchlejšie zregenerovali. Ľady zničili aj drobné bentické živočíchy, ktoré predstavujú potravinovú základňu pre ryby, sú však dôležité najmä pri samočistení vody,“ vraví Beleš.
Prvé škody vznikli podľa jeho slov už v jeseni minulého roku, keď voda v koryte Kysuce na viacerých úsekoch premrzla až ku dnu. Vyhynuli ikry, ryby a ostatné živočíchy.
„Pri obhliadke Kysuce vidieť doslovne vyfrézované brehy s haldami ľadov a množstvom odpadu. Tento obraz svedčí o úrovni a vyspelosti ľudí žijúcich v blízkosti rieky, ale aj o práci kompetentných úradov,“ dodáva.