patrení.
DUNAJOV. Dunajov sa stal dnes miestom, kde sa stretli starostovia z kysuckého regiónu, aby spolu s Michalom Kravčíkom z Úradu vlády zhodnotili význam budovania protipovodňových opatrení v extravilánoch obcí. V úvode Kravčík oboznámil prítomných o základných údajoch týkajúcich sa 1. aj 2. realizačného projektu, v rámci ktorého obce protipovodňové opatrenia budovali. Výstavba vodozádržných objektov je podľa jeho slov veľmi dôležité najmä z toho pohľadu, že kubíky vody ostávajú tam, kam patria. Teda v extravilánoch obcí. Tie sa potom už nemusia báť prívalových dažďov a topenia snehu. „V rámci celého Slovenska sa nám podarilo udržať vďaka vodozádržným objektom v prírode 100 miliónov kubíkov vody. A to pripomínam, že objekty sa robia z prírodného materiálu,“ povedal Kravčík.
Opodstatnenosť výstavby protipovodňových opatrení potvrdila aj starostka Dunajova Milada Chlastáková. „Uspeli sme v obidvoch realizačných projektoch. Môžem skonštatovať, že za moju viac ako dvadsať ročnú prax na poste starostky, je toto jeden z najrozumnejších projektov,“ povedala Chlastáková. Pokračovala, že kysucký región je známy pomerne veľkou mierou nezamestnanosti. Tieto projekty sú nielen vynikajúcou protipovodňovou prevenciou, ale dali prácu aj desiatkam dlhodobo nezamestnaným Kysučanom.
Výstavbu hrádzok a stupňov z prírodného materiálu vyzdvihla aj starostka Poviny Margita Šplháková. „Tento rok napadlo u nás takmer dva metre snehu. Obávali sme sa príchodu teplých dní. Čakali sme tak ako po iné roky pohromu v podobe vytopených pivníc a podmytých ciest. Tento rok sme však veľkú vodu nezažili. Predovšetkým vďaka vodozádržným objektom, ktoré sme vybudovali. Tomuto projektu fandím,“ povedala Šplháková.
Čo sa týka budovania protipovodňových opatrení, obce sa zhodli, že by bolo dobré v nich aj ďalej pokračovať.