OŠČADNICA.
„Minulý rok sme ich fyzicky preniesli okolo tisíc sedemsto,“ informoval Peter Drengubiak z CHKO Kysuce. Priebeh počasia bol tento rok pre migráciu ideálny. Pár dní po sebe bolo naozaj teplo, kým minulý rok bola migrácia nepravidelná, prerušovaná ochladením a snežením. „Nemôžeme sa však hneď vytešovať, že počet skokanov hnedých v Oščadnici stúpa. Ide len o to, že v tomto roku nám cez ruky prešlo asi o 1300 skokanov viac, ktoré v minulom roku zrejme migrovali na liahnisko cez existujúce cestné priepusty, či so šťastím preskákali cez obe cesty. Čo možno považovať za prírastok, je okolo 40 mladých jedincov, ktoré sa vybrali migrovať na liahnisko prvý krát vo svojom živote. To, ako sa bude vyvíjať početnosť populácie, ukáže až pár nasledujúcich rokov monitoringu,“ pokračoval Drengubiak. Hovorí, že najlepšie by bolo, keby migračné zábrany, ktoré pracne každoročne na približne sedemstometrovom úseku inštalujú a potom odstraňujú, mohli vybudovať nastálo.
„Musíme však pouvažovať nad tým, z akého materiálu by mali byť. Myslím si, že drevené dosky či kov by tam dlho nevydržal, v minulosti nám dosky určené na zábrany niekto ukradol a podobne by zrejme dopadli i tie kovové“ skonštatoval. Na trvalé zábrany by však potrebovali peniaze, ktoré CHKO na túto činnosť chýbajú. Ochranári zachraňujú obojživelníka z vlastného presvedčenia a úplne zadarmo. „Budeme sa snažiť na vyriešenie úseku migrácie skokana hnedého v Oščadnici získať nejaké peniaze, tak ako každoročne, či sa nám však pošťastí, je neisté“ dodal Drengubiak.
Skokan hnedý je veľmi užitočný živočích najmä pri ochrane záhrad pred slimákmi, chrobákmi a inými bezstavovcami, ktoré sú vlastne jeho potravou. Zároveň je však užitočný aj ako zdroj potravy pre bocianov, volavky, vydry či užovky.
Autor: mm