ČADCA. Ochranári z Kysúc sa tešia. Projekt, na ktorom pracujú s kolegami z Moravy šesť rokov, priniesol opäť svoje ovocie. Podarilo sa im lokalizovať ďalší hniezdny pár.
Na Slovensko priletela Anča, ktorú pred šiestimi rokmi vypustili na Morave. Zahniezdila v Štiavnických vrchoch a našla si „divožijúceho“ partnera. „Boli sme ich pozrieť na „Zelený štvrtok“.
Počas dňa sme sledovali, ako si stavajú hniezdo,“ hovorí riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Kysuce a koordinátor Programu záchrany orla skalného na Slovensku Ján Korňan.
V rámci projektu, ktorý úspešne pokračuje aj tento rok, monitorujú ochranári divožijúce páry. „Na Slovensku máme dobrú populáciu, v Čechách orol vyhynul. Pomoc spočíva v tom, že dravce vypúšťame na Severnej Morave, pričom dávame šancu orlíčatám zo Slovenska, ktoré by inak nemali šancu prežiť,“ vysvetľuje.
Mláďatám pomáhajú matky- pestúnky
Z vyliahnutých mláďat prežije vo voľnej prírode iba to najsilnejšie. Ochranári sa snažia hniezda sledovať, tiež chrániť pred pytliakmi, pričom im pomáha kamerový systém.
„Mláďatá, ktoré by inak v prírode uhynuli, sa dostávajú k „pestúnkam“. Teda orliciam, ktoré sa chovajú v zajatí. Takým, ktoré mali v minulosti napríklad polámané krídla, boli postrelené či utrpeli nejaké zranenia a ich návrat do prírody nie je možný. Sú však dobrými matkami a dokážu sa o mláďatá postarať,“ hovorí.
Takáto záchranná stanica a ekocentrum funguje v Zázrivej, na českej strane zasa v Bartošoviciach na Morave. Keď majú orlíčatá okolo 60 dní, premiestnia ich do špeciálnej vypúšťacej voliéry, kde si zafixujú prostredie. Približne po dvoch - troch týždňoch ich vypustia do voľnej prírody na Morave.
„Prikrmujeme ich až do ich osamostatnenia. Orly sa rozletia po celej strednej Európe, vždy sa však vrátia na miesto vypustenia. V štvrtom až šiestom roku života pohlavne dospievajú a hľadajú si partnerov,“ dozvedáme sa.
Spoločne „lietajú“ životom aj Dávid s Filoménou
Predvlani na Morave prvýkrát po viac ako sto rokoch zahniezdil pár vypúšťaných orlov. Išlo o Dávida a Filoménu. Cecilka bola ďalšou vypustenou orlicou, tá si však našla partnera vo voľnej prírode a zahniezdila v Strážovských vrchoch. Vlani v lete vyletelo z ich hniezda prvé orlíča.
Orol je známy ako kráľ vtákov, tiež mystický vták. Podľa Korňana má neuveriteľné vlastnosti.
„Ide o úžasné kontrasty odvahy, rozvahy, sily, rýchlosti. Fascinuje neuveriteľnou starostlivosťou o potomstvo. Na znáške sedia jeden a pol mesiaca. Orlica sa o orlíča na hniezde stará takmer tri mesiace. Rodičia ho po vyletení z hniezda učia loviť a prežívať v prírode ďalších zhruba 5 – 6 mesiacov. Keď je maličké, matka ho chráni pred predátormi, snehom, dažďom, zohrieva ho a starostlivo kŕmi potravou, ktorú do hniezda nosí samec,“ dodáva.