Žilinský samosprávny kraj, v ktorého nemocniciach pracuje 840 sestier a zdravotníckych asistentiek, sa obáva súčasnej situácie, ktorá ohrozuje ďalšie fungovanie nemocníc, ako aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetky sociálne vrstvy svojich obyvateľov.
ČADCA. Uplatňovanie zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý prehĺbil rozpory v zdravotníctve, ako aj skomplikoval už napätú finančnú situáciu nemocníc, prináša stále ďalšie otázky.
„Aj preto sme sa dohodli s našimi nemocnicami, že Liptovská sa obráti priamo na ministerstvo zdravotníctva, od ktorého požadujeme zaujatie stanoviska k nejasným formuláciám zákona,“ informoval Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom Liptovskej, Dolnooravskej, Hornooravskej a Kysuckej nemocnice.
Problematické je zadefinovanie, na koho sa vlastne tento zákon vzťahuje. „Odvolávať sa na to, čo má sestra alebo pôrodná asistentka v pracovnej zmluve alebo pracovnej náplni, či má odbornú spôsobilosť, je podľa nášho názoru nepostačujúce. Podľa znenia zákona sa dá chápať, že sa vzťahuje iba na sestry a pôrodné asistentky, ktoré vykonávajú ošetrovateľskú starostlivosť metódou ošetrovateľského procesu. To sú sestry a pôrodné asistentky na lôžkových oddeleniach. Avšak takúto starostlivosť nevykonávajú napríklad sestry v odborných a špecializovaných ambulanciách, dennom psychiatrickom stacionári, na pracovisku urgentného príjmu, RDG oddeleniach, SONO, CT, či oddelení centrálnej sterilizácie. Ide tiež o záchranárov, dokumentačné sestry, či sestry na spirometrii, dispečingu, LSPP, alebo tie pracujúce v transfuziologickom boxe, prípadne na rehabilitácií na psychiatrickom oddelení,“ informuje hovorca ŽSK Peter Kubica.
Podľa jeho slov otázne zostáva aj započítavanie výkonu ošetrovateľskej praxe, ktorú nemožno dosiahnuť ani v čase materskej, rodičovskej dovolenky, práceneschopnosti, ale ani na ambulancii, kde sa ošetrovateľský proces nevykonáva.
V Kysuckej nemocnici v Čadci sa bude úprava platov týkať 292 zamestnancov (260 sestier a 32 pôrodných asistentiek). „Predpokladané náklady spojené so zvýšením miezd budú približne 120-tisíc eur za mesiac,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.