Preplnené kontajnery v okolí cintorínov nie sú v súčasnosti ničím výnimočným. Ľudia sa po jarnom upratovaní svojich domov a záhrad pustili aj do čistenia hrobov. Umelé vence a iné pietne ozdoby však robia starosti starostom a primátorom. Veľkoobjemové kontajnery v blízkosti cintorínov musia v krátkom období vyvážať aj niekoľkokrát.
Cintoríny ako relax
„Je to tak. Jarné obdobie je charakteristické veľkým upratovaním. A to nielen príbytkov, ale aj verejných priestranstiev a cintorínov. Na túto situáciu sme však pripravení,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Mesto upravilo cintorínske chodníky, ktoré boli znečistené posypovým materiálom zo zimy a pravidelne vyvážajú kontajnery v okolí cintorína. „Za krátke obdobie sme kontajnery so starými vencami a kyticami vyviezli už niekoľkokrát a stále sa plnia,“ pokračoval Grapa.
Cintorín v Krásne nad Kysucou je hojne navštevovaný aj v zimných mesiacoch. Po tom, čo mesto na ňom vybetónovalo chodníky a nainštalovalo osvetlenie, je frekvencia jeho návštev čoraz vyššia. „Ľudia sa tu chodia jednoducho poprechádzať, rozjímať... Preto nám veľmi záleží na tom, aby bol cintorín uprataný. O hroby sa starajú ich vlastníci o ostatné my,“ vysvetlil Grapa.
Údržba Kysuckého Nového Mesta má v správe až štyri cintoríny, na ktorých robia pravidelnú údržbu. Zabezpečujú na nich čistotu a poriadok priebežne počas celého roka. „Vývoz odpadu z kontajnerov zabezpečujeme prostredníctvom firmy. V prípade, že kapacita kontajnerov nie je postačujúca, odstraňujú ho naši zamestnanci podľa potreby,“ povedal primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel.
Stretávajú sa s nezodpovednosťou
Poriadok a čistotu na cintorínoch musia kontrolovať aj obce. „Na cintoríne robíme upratovanie komunikácií, priestranstiev a chodníkov, k toku tri až štyrikrát do roka kosíme, a zabezpečujeme aj hrabanie a odvoz pokosenej trávy. Na cintoríne je umiestnený kontajner na odpady okolo ktorého pravidelne upratujeme, a ktorý vyvážame podľa potreby. Upratovanie hrobových miest si musí každý pozostalý vykonávať sám. To, čo je na hrobe, je majetok pozostalého a my mu s ním nemôžeme manipulovať,“ povedal starosta Zákopčia František Hažík. Podobne je to aj v Zborove nad Bystricou. Tam nedávno zorganizovali Deň zeme Bystrickej doliny, do ktorého sa zapojili všetky zložky pôsobiace na území obce. „Dali sme do poriadku verejné priestranstvá, chodníky, cintorín, okolie školy... Na cintoríne je pripravený kontajner, do ktorého môžu obyvatelia odkladať staré kytice, vence a podobne,“ informoval starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.
Obec Vysoká nad Kysucou je správcom až dvoch pohrebísk – Ústredie a Vyšný Kelčov. V rámci správcovstva zabezpečuje ich úplnú údržbu hlavne čo sa týka čistoty. Po zime zamietli posypový materiál na chodníkoch a pred domami smútku. „Samotné hrobové miesta si udržujú obyvatelia, nakoľko nemáme právo zasahovať prípadne likvidovať kvetinovú a inú výzdobu na hrobových miestach. Naši zamestnanci sa však snažia aktívne udržiavať čistotu priamo v kontajneroch a ich tesnej blízkosti,“ vysvetlil starosta Vysokej Anton Varecha. V prípade nutnosti obec dáva vyvážať kontajnery i mimo stanoveného kalendára, aby nedošlo k ich preplneniu. „Samozrejme, i tu sa stretávame s nezodpovednosťou obyvateľov, nakoľko v poslednom čase sa stáva veľkou „módou" vysypávania domového odpadu práve do kontajnerov, ktoré sú vedľa cintorína a teda aj trošku mimo pozornosti,“ dodal Varecha.
Autor: mm