ČADCA. Študent čadčianskeho gymnázia Ján Kočišek sa venuje výskumu denných motýľov. „Každého najskôr upúta ich pestrofarebnosť. Mňa zaujímajú najmä pre ich nenahraditeľnosť - pre prírodu sú mimoriadne dôležité. Sú biologickými indikátormi, súčasťou potravinového reťazca, významní opeľovači rastlín,“ vysvetľuje.
Stihol zmapovať už päťdesiat druhov
Doposiaľ zmapoval na Kysuciach 50 druhov denných motýľov, na Slovensku ich je vraj okolo 180. Najčastejšími sú babôčky či mlynáriky. Šikovný študent hovorí, že napríklad vidlochvost feniklový, ktorého húsenica sa živí feniklom, bol v minulosti chránený, najmä pre enormné používanie postrekov v poľnohospodárstve, ktoré spôsobilo jeho znížený výskyt. Ako vraví, v súčasnosti ho už možno bežne vidieť. K vzácnejším patria ohniváčiky veľké asi dva centimetre. „Je ich málo. Lúky a pasienky zarastajú, tým zanikajú podmienky pre ich život,“ dozvedáme sa. Teší sa, že na Kysuciach objavil bielopasovca topoľového, ktorého rozpätie krídel je 8 až 10 centimetrov či dúhovce. Zatiaľ sa venuje denným, do budúcna uvažuje aj o nočných motýľoch. Rozdiely medzi nimi sú napríklad v tykadlách, okrem toho majú tie „nočné“ zložené krídla strechovito nad telom. V zime sa veľa motýľov ukladá na zimný spánok. Zimujú v lístí, v pivniciach či starých senníkoch.
Na celoslovenskej SOČ získal prvé miesto
Na margo výskumu hovorí, že po čase bude môcť na základe výsledkov posúdiť vývoj toho–ktorého druhu. Svoje poznatky si nenecháva len pre seba. Zúčastnil sa napríklad na medzinárodnej biologickej konferencii v Ružomberku, nechýbal ani na krajskej biologickej olympiáde v Žiline, kde získal III. miesto. Po tom, ako sa prebojoval cez školské, okresné a krajské kolo SOČ, sa 26. apríla zúčastnil na celoslovenskej súťaži v Piešťanoch, kde získal prvé miesto za odbor biológia.
Zároveň sa stal najlepším študentom biológie stredných škôl. „Veľmi sa teším, že sa moja práca páčila a podarilo sa mi získať prvé miesto. V mojej kategórii bojovalo 16 najlepších študentov z celého Slovenska, konkurencia bolo obrovská, práce pomerne vyrovnane. Pri vyhlasovaní výsledkov som neveril, že to môže byť pravda,“ spomína. Zároveň dodáva, že by sa mu to určite nepodarilo nebyť jeho pedagógov - Ireny Kopáskovej, ktorá mu navrhla, aby sa na tejto súťaži zúčastnil, zároveň mu pomáhala s prácou, tiež Milana Zemana, ktorý ho učí biológiu a bol jeho konzultantom. „Srdečne im ďakujem, že ma pripravili na súťaž a pomohli mi získať prvé miesto.“
Jankovi sa splnil aj ďalší veľký sen – dostal sa na Prírodovedeckú fakultu v Bratislave. Verí, že v svojej budúcej profesii zúročí aj svoju súčasnú veľkú záľubu.