presne vyčíslia škody.
ČADCA. Kysuckým rybárom začala sezóna - od 16. apríla sa tešia zo pstruhovej, od 15. mája aj z kaprovej. Nemohli sa dočkať chvíle, kedy budú môcť opäť prevetrať rybársky prút či udicu.
Predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Čadci František Krasňan informoval, že do vôd v rybníkoch v Milošovej, Svrčinovci a Čiernom vypustili dovedna 6 ton kapra s váhou okolo 2,5 kilogramu. V Milošovej pribudla aj 1 tona pstruha dúhového.
Až 210 rybárov, medzi ktorými boli aj dve ženy, sa 12. mája zúčastnilo na pstruhových pretekoch v Milošovej. Organizátori nezabudli ani na deti, pre ktoré pripravili 5. mája súťaž v chytaní kapra. Pri „lapaní šupináča“ svoj fortieľ predviedli o deň neskôr zasa dospelí. Prišlo až 170 pretekárov.
Mestská organizácia SRZ v Čadci má v súčasnosti 826 dospelých členov. Podľa informácie predsedu im každý rok pribudne najmenej stovka nových. Okrem toho v rybárskom krúžku pracuje až 130 detí, ktoré sa pred svojimi staršími kolegami nenechajú zahanbiť. Svedčia o tom ich kapitálne úlovky.
Dlhoročný rybár sa tešil z osemkilového pstruha
Pri brehoch potokov a riek nie sú zriedkavosťou pytliaci. Predseda Krasňan upozorňuje, že v ich zväze pracuje 15 členov rybárskej stráže, ktorí budú v strehu aj tento rok: „Za účasti polície budú robiť dvakrát do mesiaca náhodné kontroly.“ Vlani zaznamenali prípady pytliactva a uložili viaceré pokuty. Tento rok ešte pred začiatkom sezóny prichytili v Staškove pytliaka, ktorý „na čierno“ ulovil štyroch pstruhov. Na rozdiel od neho zo začiatku dobrej sezóny sa môže tešiť dlhoročný rybár Pavol Michalina z Čadce, ktorému sa v minulých dňoch podarilo na rybníku v Milošovej „chytiť“ 8-kilového pstruha dúhového.
Kysuckým rybárom táto zima narobila poriadne starosti. Rieku Kysuca a jej prítoky pokryli začiatkom marca ľadové kryhy. Tie spôsobili obrovské škody.
„Boli sme svedkami neobvyklého javu na rieke Kysuca a jej najväčšom prítoku - Bystrici. Oteplenie spôsobilo uvoľnenie obrovskej ľadovej masy, ktorá strhávala všetko, čo jej prekážalo v prúdnici. Nezvyčajnosť tohto stavu spočívala v tom, že prietok v Kysuci bol nízky a ľady s hrúbkou 30 až 50 centimetrov uviazli v plytkej vode – v meandrujúcich úsekoch, kde má rieka nižší sklon,“ povedal Peter Beleš, vedúci odboru tečúcich vôd Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) v Žiline.
Vznikli ekologické aj hospodárske škody
Okrem ekologických, vznikli miestnym organizáciám SRZ v Čadci a Kysuckom Novom Meste aj hospodárske škody. „Tie sú v súčasnosti predmetom znaleckého vyčíslenia,“ povedal Krasňan.
Na brehoch riek ležali uhynuté podustvy, jalce či mreny. Pri pohľade na nehybne telá rýb bolo rybárskym hospodárom, ale aj rybárom, ktorí navštevujú Kysucu, do plaču. Roky poctivej práce pri formovaní populácii pôvodných druhov sa minuli účinku. Ľady zničili aj drobné bentické živočíchy, ktoré predstavujú potravinovú základňu pre ryby, sú však dôležité najmä pri samočistení vody.
Prvé škody vznikli podľa Beleša už v jeseni minulého roku, keď voda v koryte Kysuce na viacerých úsekoch premrzla až ku dnu. Vyhynuli vtedy ikry, ryby i ďalšie živočíchy.