e pesničiek, ktoré si pripravili deti pre svojich rodičov.
Na verejnosť sa dostala faktúra, ktorú poslal SOZA vedeniu obce Pohorelá. Účtuje si v nej poplatok za obsahovú stránku podujatí, ktoré zorganizovala obec pri príležitosti sv. Mikuláša a Dňa matiek. Program obidvoch podujatí tvorilo vystúpenie detí, ktoré spievali ľudové piesne. Tento fakt pobúril nielen obce v breznianskom okrese, v ktorom sa začali faktúry objavovať, ale aj kysucké obce i mestá. Starosta Radole Anton Tkáčik prirovnal túto situáciu k parafráze na filmovú rozprávku Pyšná princezná. V nej tiež nemohli ľudia spievať. „Zdá sa, že Slovensko čaká na princa Miroslava, ktorý by do verejného života vrátil zdravý rozum,“ povedal pobúrene Tkáčik. Obec Radoľa má zmluvu so SOZA a platí paušál za niektoré základné produkcie.
„Považujem však za absurdné, čo i len uvažovať o platení niekomu za voľné diela, obzvlášť keď ich prednášajú deti a na podujatí sa nevyberá vstupné. Skôr by som očakával, že SOZA pošle ďakovný list každému, čo sa na tradičných podujatiach aktívne zúčastňuje alebo ich organizuje a okrem dobrého pocitu z toho vôbec nič nemá. Vyberanie poplatkov za Mikulášsku besiedku alebo Deň Matiek považujem za kultúrne barbarstvo,“ pokračoval starosta. Iné je podľa Tkáčika organizovanie podujatí, kde použitie umeleckých diel zabezpečuje usporiadateľovi zisk. „Ak však príde umelec, ktorý prezentuje svoje vlastné autorské diela, alebo využíva voľné diela, čo ľudové piesne nepochybne sú, tak sa opäť dostávame prinajmenšom do zvláštnej roviny, ak sa okrem umelca treba vysporiadať aj so SOZA.“
Autorský zákon je zastaralý
Zákon, podľa ktorého musí verejnosť platiť poplatky za užívanie umeleckých diel, je podľa primátora Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu zlý a zastaralý. „Pri terajšej finančnej situácií obcí a miest, keď jednotlivé obce majú problém uhradiť aj minimálne náklady na kultúrne podujatia, núti obce a mestá, aby takéto podujatia neorganizovali a nedávali možnosť jednotlivým amatérskym spolkom a združeniam na verejné vystúpenia,“ konštatoval Grapa. Obec musí podľa tohto autorského zákona nahlasovať všetky podujatia, kde sa interpretuje cudzia produkcia a zároveň zaplatiť za ňu nemalé poplatky.
„Podľa môjho názoru pri stavaní a váľaní mája ak znejú len ľudové piesne, nie je potrebné platiť poplatky. Literu zákona si však inšpektori SOZA vysvetľujú častokrát striktne a pre mňa je neprijateľné, aby podľa citovaného zákona mesto platilo poplatky SOZA a tá tieto prerozdeľovala nielen umelcom na Slovensku ale aj v zahraničí, ktorí majú stámiliónové príjmy a poplatky zo Slovenska, ktoré pre nich nič neznamenajú obmedzujú kultúru v chudobných obciach a mestách,“ vysvetlil primátor.
Obec je povinná zachovávať ľudovú tradíciu
Za produkciu hudby v obecnom rozhlase platí Slovenskému zväzu autorskému aj Zborov nad Bystricou. Pri stavaní a váľaní mája je podujatie sprevádzané miestnou folklórnou skupinou Zborovanka, ktorá má vo svojom repertoáre ľudové piesne z regiónu, respektíve obce. „Je neslýchané, aby sme za túto produkciu platili poplatky, a tým zabránili šíreniu ľudovej tradície našich predkov. Obec je povinná zachovávať ľudovú tradíciu a zvyky, ktoré nám zachovali naši rodičia, starí rodičia, ktorí tvorili texty piesní. Ja sa pýtam, kto im za to zaplatí? SOZA? Takto chceme zlikvidovať to, čo nám zachovali predkovia?,“ pýta sa starosta Zborova Juraj Hlavatý.
„Účtovanie poplatkov za detské básničky je naozaj prinajmenšom „choré" a to ešte v prípade ak išlo i o tvorbu, ktorá je oficiálne považovaná za ľudovú. Pravdou však je, že všetky podujatia ktoré sú sprevádzané hudbou, i keď iba ako doprovod, je nutné ohlásiť na SOZA v časovom predstihu a samozrejme uhradiť poplatok. Je jedno, či ide o veľkoplošnú projekciu napríklad počas hokejového zápasu, alebo hudbu či zábavu počas váľania mája. Povolenie je nutné i na organizovanie plesov, hlásenie v obecnom rozhlase a tak ďalej. Ako bývalý diskdžokej som sa s touto problematikou za 15 rokov aktívneho hrávania nejedenkrát stretol a bohužiaľ, platiť treba,“ vyjadril sa k problematike aj starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. Dodal, že ako obec majú skúsenosť, že každé podujatie vopred hlásia.
„Ono tu však nejde len o samotné nahlásenie, musíte pre SOZA dodať aj zoznam pesničiek, ktoré bude kapela počas plesu hrať! Dokonca som sa vo svojej praxi stretol i s doposiaľ pre širšiu verejnosť možno neznámou „nástrahou". Ak zložka, organizácia či obec na svojom podujatí poriada tombolu – hodnotu cien, cenu tombolového lístka a samotnú tombolu musí 15 dní vopred nahlásiť na daňový úrad a samozrejme, musí mať povolenie na prevádzkovanie lotériovej hry! A to je povinné zo zákona. Tak potom je namieste otázka – načo niečo organizovať?,“ vysvetľuje Varecha.
Zákon treba novelizovať
V Kysuckom Novom Meste platia za vysielanie v mestskom rozhlase aj za kultúrne podujatia, ktoré organizujú pre širokú verejnosť. „Nebudem sa vyjadrovať k právnemu výkladu autorského zákona, na ktorý sa odvoláva SOZA pri vyrubení poplatku v obci Pohorelá za to, že deti recitovali na Deň matiek svojim rodičom. Mnoho zákonov je, bohužiaľ, napísaných tak, že si ich možno vykladať podľa toho, ako sa to komu hodí a je len na šikovnosti advokátov a súdnej moci, kto si svoju verziu presadí. V tomto prípade, považujem postup SOZA za postup, ktorý je v rozpore s dobrými mravmi. Som presvedčený, že tvorcovia zákona nemali pri jeho koncipovaní predstavu, že bude „využívaný“ na takýto účel, veď kto má ten poplatok zaplatiť, vari učiteľky materskej školy za to, že naučili deti pesničky a básničky, s ktorými potešili svoje mamy, alebo snáď matky, ktorým tieto prednášali?,“ pýta sa pobúrene primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel. Ak by podľa neho pracovníci SOZA mali trochu súdnosti, nemalo by ich ani vo sne napadnúť vyberať za takúto činnosť peniaze. „Ak však oni sami nemajú morálne zábrany a vágnosť zákona im takýto jeho výklad umožňuje, je potrebné zákon čo najskôr novelizovať, aby sa zabránilo ďalším morálnym škodám a bezdôvodnému obohacovaniu,“ dodal primátor.
Ministerstvo kultúry našlo po niekoľkodňovej medializácii káuz rýchle legislatívne riešenie, ktoré v budúcnosti zabráni opakovaniu absurdných prípadov typu Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) – Pohorelá, prípadne SOZA – Heľpa a ďalšie obce na Slovensku. „Prostredníctvom poslaneckého návrhu sa už na júlovú schôdzu parlamentu dostane novela autorského zákona, ktorá umožní usporiadateľovi verejného kultúrneho podujatia, aj v prípade, že si vopred nesplní svoju oznamovaciu povinnosť, dodatočne preukázať, že na jeho kultúrnom podujatí neboli použité chránené diela. Organizácia kolektívnej správy potom nebude môcť od neho vymáhať žiadne platby v súvislosti s týmto podujatím,“ povedal hovorca ministra kultúry SR Jozef Bednár.
O vyjadrenie k problematike sme požiadali aj SOZA. Do konca našej uzávierky sme však odpoveď nedostali.