ajiteľ rozhodol, že svoju žiadosť ohľadom zmeny územného plánu v oblasti Lesoparku Lány, stiahne.
ČADCA. V lesoparku Lány, kde malo vyrásť 30 rodinných domov, sa napokon stavať nebude. Vo štvrtok 14. júna sa konalo na Mestskom úrade v Čadci rokovanie, kde zainteresované strany riešili pripomienky v súvislosti so zmenou a doplnkom návrhu územného plánu v lokalite IBV Lány. Nechýbal ani majiteľ pozemku a žiadateľ návrhu o zmenu, ktorý napokon svoju žiadosť stiahol.
Obyvatelia spísali petíciu
Obyvateľov Martinkovho Potoka už vlani pobúrila správa o tom, že les ležiaci takmer v srdci Čadce, patriaci dovtedy Lesom SR, zmenil majiteľa. Keď sa dozvedeli, že sa má dokonca zmeniť na stavenisko, spísali petíciu.
Celkovo 57 035 štvorcových metrov ešte v roku 2010 previedli Lesy SR na miestneho podnikateľa. Šokoval ich výrub lesa a už vtedy mali podozrenie, či sa v rámci lesohospodárskeho plánu nezmenil jeho charakter.
„Lesy SR skutočne v roku 2010 vymenili pozemky v Čadci s výmerou 5,7 hektára za iné lesné porasty. Zmluvu podpísal na základe žiadosti nadobúdateľa 21. januára 2010 bývalý riaditeľ a v marci prevod schválilo ministerstvo pôdohospodárstva. Dňa 18.6. 2010 sa vykonal zápis do katastra nehnuteľností. Lesy SR zo zákona nemôžu lesné pozemky predávať, iba zamieňať. V tomto prípade dostal podnik za dotknuté pozemky iné, s výmerou 13,2 hektára. Znalcom stanovená cena odovzdaných pozemkov bola 91 309 eur a získaných 91 663 eur. Bohužiaľ, prevod štátneho majetku vždy vyvoláva pochybnosti o výhodnosti uskutočnených transakcií. Zákon však v tomto prípade, podľa dostupných informácií, porušený nebol. V žiadosti, ktorú vypracovali Lesy SR a schvaľovalo ju ministerstvo, sa uvádza, že dôvodom na transakciu bola požiadavka záujemcu a zámena spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky,“ povedal vlani hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Dodal, že nový majiteľ týchto lesných parciel v Čadci musí dodržiavať zákon. Na obhospodarovanie musí mať odborného lesného hospodára a výrub dreva sa riadi schváleným lesným hospodárskym plánom. Lesné pozemky, ako povedal, možno využívať na iné účely ako na plnenie funkcií lesov, ak príslušný orgán štátnej správy lesného hospodárstva, po predchádzajúcom stanovisku dotknutých orgánov štátnej správy, rozhodne o ich dočasnom vyňatí alebo trvalom vyňatí z plnenia funkcií lesov. Je teda možné zmeniť ich účel.
Čadčania sa môžu tešiť zo zelene
Mestské zastupiteľstvo sa vlani v marci zaoberalo informáciou, ktorú na prerokovanie predložil jeden z poslancov. Išlo o spomínanú zmenu vlastníka parcely a lesného porastu v mestskej časti Martinkov potok. Obyvatelia tejto časti mesta vyjadrili svoj nesúhlas s prevodom lesa, ktorý predtým využívali na rekreáciu a oddych. Prevod štátneho majetku vyvolával pochybnosti o výhodnosti uskutočnených transakcií. Zastupiteľstvo vtedy požiadalo vedenie mesta, aby zistilo, či na mestskom úrade zaevidovali žiadosti na zmenu územného plánu mesta, alebo iné, ktoré by sa týkali zmeny využívania tejto parcely. Tá bola totiž vedená ako lesopark či pozemok zvláštneho určenia, aj preto bol pôvodný vlastník oslobodený od dane.
Po poslednom rokovaní je zrejmé, že lesopark sa na stavenisko nezmení. Nielen obyvatelia, ktorí žijú v tejto časti mesta, privítali takéto rozhodnutie. Aj ostatní Čadčania sa tešia, že sa takmer v centre mesta zachová „kus“ zelene. V čase, keď sú v popredí peniaze a biznis, je jej totiž v kysuckých obciach i mestách čoraz menej.