VYCHYLOVKA. Všetci, ktorí zavítajú dnes do Múzea kysuckej dediny, budú môcť obdivovať šikovné ruky ľudových remeselníkov. Na svoje si prídu aj milovníci folklóru. Od 13. 30 hodiny bude pódium pri objekte Krčmy z Korne patriť Ľudovej hudbe Romana Capeka zo Skalitého.
„Pod ľudovú výrobu zaraďujeme v etnografii všetky ručné práce, zhotovovanie úžitkových predmetov, prevažne z miestnych surovín pre potrebu vlastnej rodiny i pre blízke okolie. Ide napríklad o spracovanie textilných vlákien, slamy, lyka, šitia súčasti odevu, vyšívanie, paličkovanie čipiek, spracovanie dreva, kovov, kože a podobne,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Remeslá sa podľa jej slov často organizovali v cechoch a výrobných spoločenstvách, napríklad kováčstvo, hrnčiarstvo, sklárstvo, garbiarstvo, kožušníctvo, kolárstvo, tesárstvo či tkáčstvo. „Remeslá však predstavujú len časť celkovej ľudovej výroby, jednu jej vývinovú fázu, ktorá v mnohých prípadoch nezasiahla všetky výrobné odvetvia, a na rozdiel od vyspelých mestských remesiel ustrnuli niekedy na nižších výrobných postupoch. Menšie domáce dielne vyrábali jednoduchšie a výrobne menej náročné predmety pre pospolitý ľud, centrálne dielne pracovali pre bohatšie vrstvy,“ dodáva Hnidková.
Autor: ih