ČADCA. Obyvatelia sociálnych zariadení môžu začať zasa spokojne spávať. Na júnovej schôdzi slovenský parlament zrušil povinnosť dôchodcov spolupodieľať sa za pobyt v zariadení minimálne 50-timi percentami. Mnohým z nich by tak neostalo ani na lieky. Podľa žilinského predsedu Juraja Blanára, ktorý zrušenie inicioval, poplatky vôbec nezohľadňovali medziregionálne rozdiely, odlišnosť príjmov v jednotlivých oblastiach Slovenska.
„Chceme, aby výška platieb v sociálnych zariadeniach ostala v kompetencii samospráv,“ povedal Blanár. Vláda však chystá veľkú úpravu sociálnych služieb, ktorá by mala byť na stole v prvom polroku budúceho roka. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera je nevyhnutné, aby sa na ich financovaní zúčastňoval štát, samospráva aj klient.
„Som veľmi rada, že sa nebudú platby zvyšovať. Už som nemohla spávať, nevedela som, ako budem žiť. Veď by mi neostalo ani na lieky. Ja viem, že tu dostanem najesť aj je o mňa postarané, ale lieky by som musela mať na dlh a v rukách ani halier. A to som celý život pracovala, a takto by som dopadla,“ povedala s úľavou pani Anna, obyvateľka jedného z kysuckých sociálnych zariadení.
„Pre mnohých prijímateľov sociálnych služieb by platby, ktoré im nastavil predošlý minister, likvidačné a nemohli by si ich dovoliť zo svojich dôchodkov. Po zrušení povinnosti Žilinský samosprávny kraj nemusel pristúpiť k 1. júlu k zvyšovaniu poplatkov v svojich sociálnych zariadeniach, a tak sa klienti nemusia báť, že prídu o sociálnu starostlivosť,“ dodal hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.