POVINA. V školskej včelnici v Povine bolo minulý týždeň rušno. A to nielen kvôli práci včielok, ktoré usilovne znášali do svojich úľov čo najviac sladkého nektáru, ale tiež vďaka účastníkom 1. včelárskeho rezbárskeho sympózia – Jánovi Rajtekovi z Kysuckého Lieskovca a Martinovi Pitakovi, Patrikovi Belákovi a Matúšovi Košťalovi z Oravy. Vďaka ich šikovným rukám pribudne do včelnice dvojmetrový maco a patrón včelárov sv. Ambróz.
Chceli sme našu včelnicu nejako skrášliť. Darí sa nám to aj vďaka nadácie SPP, u ktorej sme uspeli s projektom Dedičstvo regiónov. Zo získaných peňazí z tejto nadácie sme mohli kúpiť lipové a topoľové drevo a zaplatiť jeho dovoz,“ povedal na margo akcie jej organizátor – včelár – Miloš Belan. Spolu so svojim kamarátom, tiež včelárom Milanom Damaškom, odovzdávajú včelársky kumšt aj mladším generáciám. „Stretáva sa nám tu približne desať malých včelárov. Veľmi ma teší, že oň majú záujem. Je to veľmi krásna a sladká záľuba,“ vysvetľuje Belan.
Hovorí, že školskú včelnicu postavili doslova od piky. Včielky tu najskôr bývali len vo vonkajších úľoch. Postupne vybudovali krásnu farebnú včelnicu. Jej okolie budú čoskoro krášliť drevené sochy dvojmetrového medveď a sv. Ambróza. „Plánujeme, ak sa teda podarí, v organizovaní sympózia pokračovať aj počas budúcich rokov. Postupne tu vytvoríme prvý Kysucký včelí park, ktorý budú tvoriť nielen sochy a včelnica, ale verím, že príjemnú atmosféru tu vytvoria aj ovocné stromy starých kysuckých odrôd, ktoré u záhradkárov vytláčajú šľachtené odrody a tiež izba zariadená včelárskymi nástrojmi z minulosti,“ pokračoval včelár.
V príjemnom prostredí včelnice sa majstrom rezbárom darí od ruky. „Akoby sa aj nemohlo. V krásnom prostredí, pri bzukote včiel, mimo domov a rušných ciest, to je ako v rozprávke,“ povedal za všetkých jeden z rezbárov Ján Rajtek.