Renesančný kaštieľ v najstaršej kysuckej obci Radoľa bol dnes dejiskom prvej z ucelenej série piatich tohtoročných templárskych výprav po severozápadnom Slovensku. Žilinský samosprávny chce oživením atraktívnej stredovekej histórie na svojich hradoch podp
Renesančný kaštieľ v najstaršej kysuckej obci Radoľa bol 15. júla dejiskom prvej z ucelenej série piatich tohtoročných templárskych výprav po severozápadnom Slovensku. Žilinský samosprávny chce oživením atraktívnej stredovekej histórie na svojich hradoch podporiť kultúrny turizmus.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
RADOĽA. Na Kysuciach hrad ani inú pamiatku z tých dôb nemáme, preto templárski rytieri, členovia rádu založeného na ochranu kresťanstva a pútnikov do Svätej zeme, zavítali do kaštieľa v Radoli. Nepokúšame sa o žiadnu rekonštrukciu histórie, ale takýmto spôsobom sa hlásime k tradícii, ktorá je veľmi populárna napríklad v Španielsku či Francúzsku a je tam významným impulzom cestovného ruchu, vysvetlil riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský.
Autor publikácie s výstižným názvom Po stopách templárov na Slovensku vyjadril presvedčenie, že templárska tradícia má aj v našich zemepisných šírkach historické opodstatnenie. Zatiaľ chýbajú priame dôkazy, no smerujú k tomu zmienky v kronikách a legendy o červených mníchoch, ktorých možno stotožniť s templármi, vysvetlil riaditeľ Kysuckého múzea.
Ďalšie zastávky templárskej cesty Žilinským krajom so sprievodným programom v podobe stredovekého jarmoku, ukážok dobových remesiel, bojových umení, kuchyne či odievania budú začiatkom septembra pod hradmi Likava (1. 9.) a v Blatnici (9. 9.), v polovici októbra sa nadšenci templárskej histórie stretnú na majestátnom hrade Strečno (13. 10.). Celý projekt vyvrcholí 17. novembra na Oravskom hrade.