Dvetisíc eur potešilo tento rok mažoretky Čačanky. Poukaz si dievčatá spolu so svojimi vedúcimi prebrali v našej redakcii z rúk žilinského župana Juraja Blanára.
Juraj Blanár spolu s našimi novinami pomohol ľuďom, ktorí to potrebujú už siedmykrát. Tento rok sa rozhodol podporiť športovanie mladých ľudí. Sám je totiž aktívnym športovcom. V dnešnej dobe je podporovať deti v ich športovom talente pre niektorých rodičov veľmi ťažké. Finančné náklady súvisiace so športom sú nákladná záležitosť. Tento rok župan venoval na nezištný projekt dvetisíc eur.
„Moje veľké poďakovanie patrí všetkým športovým klubom, ktoré sa do súťaže zapojili. Upozornili tým nielen na seba, ale aj na fakt, že o šport je u mládeže stále veľký záujem a jeho financovanie stále nie je dobré,“ povedal na margo súťaže Juraj Blanár. Pokračoval, že sa ukázalo, že v Čadci sú stále silnými článkami práve mažoretky Čačanky a tiež stolný tenis, ktoré tu majú stabilné miesto. „Pozitívnym prekvapením bolo pre mňa umiestnenie karatistov. Myslím, že ukázali, že aj pozícia tohto športu smeruje u mladých čoraz vyššie,“ pokračoval Blanár.
Čačankam poprial veľa úspechov, aby reprezentovali nielen Kysuce, ale celý Žilinský kraj aspoň tak, ako doteraz. Za mažoretky vyjadrila vďaku vedúca mažoretiek Anna Vlčková.
Prvý krúžok mažoretiek v CVČ v Čadci pod jej vedením začal svoju činnosť v roku 1999. „Názov sme si dali podľa bambuliek s ktorými sme vtedy cvičili – Bambuľky. A keď nám o rok strýko jednej mažoretky vystrúhal paličky, prihlásili sme sa na celoslovenskú súťaže mažoretiek „Krása pohybu“ vo Veľkom Krtíši,“ spomína na začiatky súboru vedúca Anna Vlčková. Vtedy sa z Bambuliek začal tvoriť mažoretkový súbor Čačanky. Ku pôvodným 40-tim dievčatám pribúdali postupne mladšie, mladšie sa stávali staršími. S pribúdajúcimi mažoretkami pribudla k Hanke Vlčkovej Zuzka Priečková a tak vzniklo duo ZUZHANKA, ktoré si užíva s Čačankami dodnes.
„Stali sme sa jedným zo zakladajúcich členov Asociácie mažoretiek Slovenska /AMAS/ a zúčastnili sme sa všetkých jej majstrovstiev Slovenska v mažoretkovom športe veľkých i malých formácií, kde sme sa postupne štverali z posledných priečok a teraz sa môžeme popýšiť mnohými medailovými umiestneniami nielen malých formácií, ale i veľkých, čo hovorí o úrovni celého súboru, nielen pár jedincov a to je naozaj nie ľahká vec,“ pokračuje Anna Vlčková.
Za 13 rokov existencie súboru cezeň prešli už stovky dievčat. Niektoré tu pobudli rok - dva, iné len pričuchli, zacítili drinu a viac nestihli, niektorým však palička učarovala a nevedia sa s ňou rozlúčiť. Čačanky majú vo svojom logu srdce a na svojich tričkách nápis mažoretky so srdcom a ten im pripomína, že ich poslaním je rozdávať srdiečka, rozdávať radosť. A čo urobia mažoretky s výhrou? „Kostýmy, čižmy, autobusy, štartovné,... to je náš neustály kolotoč, ktorý riešime, na ktorý hľadáme sponzorov a ktorý nám nedá spať. Takže asi na toto,“ dodala vedúca súboru.