ČADCA. Rovnako ako iné zdravotnícke zariadenia na Slovensku, aj Kysuckú nemocnicu v Čadci trápi nedostatok financií. Ministerstvo zdravotníctva sa v poslednom období postaralo o legislatívne zmeny, ktoré nemocniciam výrazne zvýšili mzdové náklady.
„Čo sa týka navýšenia mzdových prostriedkov, dohodli sme sa s poisťovňami na rozdelení rezervy ministerstva zdravotníctva, ktorá nám na určité obdobie pomôže preklenúť zvýšenie miezd lekárov a sestier. Nie je to úplne podľa našich predstáv, pretože poisťovne vo svojich prepočtoch zohľadňujú len minimálny mzdový nárok, bez príplatkov za prácu v rizikovom prostredí, zmennosť či víkendy. Nové dodatky sme podpísali, takže lekári aj zdravotné sestry dostanú zákonom stanovené platy,“ hovorí riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld. Vzápätí dodáva, že ide o dočasné riešenie, pretože štátna rezerva vydrží len určité obdobie. Potom musí podľa jeho slov nastúpiť systémové riešenie.
Nemocnica v Čadci nedostala zaplatené od poisťovní za posledné tri roky 1 089 065,91 eur za nadlimitné výkony, pričom pacientov reálne ošetrila, zaplatila im lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, stravu a všetky ostatné náklady spojené s hospitalizáciou.
Najväčším problémom zdravotníckeho zariadenia je aj vysoká miera zadlženosti z predchádzajúcich období. Minulý rok došlo v štátnych nemocniciach k ich oddlženiu, verejné v pôsobnosti vyšších územných celkov zostali s dlhmi na krku.
Podľa slov riaditeľa sa im vďaka rôznym opatreniam podarilo medzimesačné zadlžovanie znížiť. Považuje to za úspech, keďže v minulosti išlo v priemere až o 80-tisíc eur mesačne. Problém je však so starými záväzkami, ktoré nedokážu vlastnými silami radikálne znížiť. Balvanom na krku je aj množstvo prístrojovej techniky za zenitom životnosti, ktorú sa snažia postupne meniť a modernizovať.