ČADCA. Divoké skládky hovoria o našom postoji k životnému prostrediu, tiež kultúrnej úrovni. „Mnohí akoby žili ešte v dobe dávno minulej, keď bolo jedno čo, a kde sa vysypalo a vyhodilo. Bohužiaľ, aj u nás sa stretávame s ľuďmi, ktorí síce investujú do rekonštrukcie svojich nehnuteľností desiatky tisíc eur, ale nemajú pár eur na zaplatenie kontajnera na stavebný odpad. Je smutné, že je veľa takých, čo ukazujú prstom na druhých, sami pritom nemajú problém vyhodiť pokosenú trávu mimo svojho pozemku,“ sťažuje si starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. Obec podľa jeho slov neustále likviduje čierne skládky, zbiera odpad v autobusových zastávkach. „Do nich ho nanosia ľudia v mylnej predstave, že ušetria žetóny. Samozrejme, likvidácia stojí nemalé finančné prostriedky, ktoré idú zo spoločnej kapsy. V konečnom dôsledku na to doplácame všetci,“ vysvetľuje.
V Zborove pomáha riešiť problém obecná polícia
V Zborove nad Bystricou pomáha s týmto problémom obecná polícia. „Tá rieši aj takéto priestupky, pričom vinníkom ukladá blokové pokuty,“ informuje starosta Juraj Hlavatý.
V Turzovke zaznamenali oproti minulosti nižší výskyt skládok. „Pripisujeme to neustálej environmentálnej osvete samosprávy, dobre nastavenému systému zvozu a likvidácie TKO i kontrolným mechanizmom. Napriek tomu sa v meste kde-tu nájdu. S odhaľovaním páchateľov je vždy veľký problém. Vo väčšine prípadov skládky z verejných priestranstiev a nevysporiadaných pozemkov odstráni mesto. Náklady potom znášajú v rozpočte mesta všetci obyvatelia,“ konštatuje viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Na prístupovej ceste vybudovali rampu
Aj v Čadci sa snažia zamedziť vzniku skládok. Mestský podnik služieb Čadca vybudoval v minulosti so súhlasom NDS, ktorá sa stará o údržbu pilierov premostenia na prístupovej ceste k cintorínu na Horelici, rampu. „Cieľom tohto opatrenia bolo zabrániť vjazdu tých vozidiel, ktorých vodiči si tento priestor zamieňali s verejnou skládkou a neustále tam vyvážali stavebný a iný odpad,“ vysvetľuje hovorkyňa mesta Silvia Cisáriková.
Mestu tým vznikali podľa jej slov vysoké náklady na likvidáciu. „V prípade, keď tam potrebujú vstúpiť firmy zabezpečujúce pohrebné, kamenárske služby, prípadne sa tam koná pohreb či upratovanie, vedenie Mestského podniku služieb zabezpečí odomknutie rampy a povolenie vjazdu na cintorín,“ dodala.
Z územia Čadce každoročne odstránia niekoľko desiatok čiernych skládok, celková čiastka na ich likvidáciu sa šplhá do desiatok tisíc eur. Aj nedávno „mestský podnik“ zlikvidoval jednu takú skládku. Bola situovaná vedľa hlavnej cesty I/11 v katastri Horelice na brehu rieky Kysuca.