ý ako jogín a tvrdí, že nemá nohy, opäť na ne postavia.
ČADCA. V poslednom čase akoby sa vrece roztrhlo s ľuďmi, ktorí prosia o almužnu. Na tabuľke, ktorú držia v rukách, si môže okoloidúci prečítať, na čo dotyčný peniaze potrebuje. „Nejde len o Kysučanov, často sem prichádzajú ľudia z Nitry, Trnavy a ďalších miest Slovenska. Mnohým, ktorí tvrdili, že nemôžu chodiť, po našej „návšteve“ narástli nohy a opustili svoje stanovište,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Čadci František Linet.
V uplynulých dňoch zaznamenali v meste viacerých návštevníkov rumunského pôvodu. „Mali sme prípady, že ženy zazvonili v bytovkách a prosili o vodu či ovocie pre dieťa. Keď sa majitelia vzdialili do kuchyne, ukradli im peniaze, mobilné telefóny či iné cennosti,“ hovorí Linet.
Ďalšou skupinou, ktorá im robí starosti, sú bezdomovci. V meste ich momentálne evidujú vyše štyridsať. Niektorí tu žijú trvalo, iní pendlujú z miesta na miesto. Niektorí navštevujú charitu, mnohí však dávajú prednosť výlučne životu na ulici.
„Veľké problémy máme s neprispôsobivými ľuďmi pod vplyvom alkoholu. Keďže záchytná služba v meste nefunguje, nemáme ich kde umiestniť,“ hovorí Linet. Doterajšie Všeobecno záväzné nariadenie o verejnom poriadku je zastarané, naposledy ho novelizovali v roku 1997, odvtedy však došlo k viacerým legislatívnym zmenám. Pripravujú preto návrh nového VZN, kde by sa napríklad špecifikovalo aj požívanie alkoholu na verejných priestranstvách.
Podľa Lineta opilci často nemajú pri sebe preukaz totožnosti. V takom prípade nemôžu kontaktovať rodinu. Jedinou možnosťou je hospitalizovať ho v nemocnici. „Keď pri hliadkovej činnosti zistíme, že človek je pod vplyvom alkoholu, je neschopný samostatnej chôdze a komunikácie, neostáva nám nič iné, len privolať rýchlu zdravotnú pomoc, aby nebolo ohrozené jeho zdravie, život,“ vysvetľuje náčelník.
Opilci sú problémom aj pre nemocnicu
Takíto pacienti sú však často pre nemocnicu doslova postrachom. „Absencia záchytnej služby je v našom zdravotníckom zariadení veľmi citeľná. Pacienti, ktorí sú pod vplyvom alkoholu, sa často správajú agresívne k personálu, ale aj pacientom a okoliu. Nie je nič nezvyčajné, že niečo rozbijú. Niekedy je situácia neudržateľná, personál musí volať na pomoc políciu,“ hovorí riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld. S takýmito pacientmi sú podľa jeho slov spojené vyššie náklady, keďže dochádza k poškodeniu majetku nemocnice. „Pokiaľ máme voľné kapacity, snažíme sa ich izolovať v samostatnej izbe. Stáva sa, že po ošetrení podpíšu regres a za krátky čas ich tu máme späť,“ dodáva.
Ženy s deťmi musia často opustiť domov
Zriadenie záchytnej izby by takisto vrelo uvítali aj mestskí policajti. Ako hovorí Linet, matka s malými deťmi musí častokrát utekať pred násilníkom a hľadať úkryt u známych, pričom agresor si v pohode užíva teplo domova. Opití ľudia by neležali na lavičkách a na zemi, dostali by sa do bezpečia.
„Akosi sme si už bez nej zvykli, určite to však nie je dobré alebo správne. S opitými majú problém policajti i záchranka, ktorú volajú k „ťažkým stavom“.
V minulosti vyvíjalo aktivitu na opätovné zriadenie záchytky Združenie miest a obcí Kysúc, no nepodarilo sa. Ostalo to na pleciach už spomenutých zložiek. Musia to však riešiť improvizovane a skôr preventívne,“ hovorí viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka. Riešenia sa podľa neho budú hľadať čoraz ťažšie, až pokiaľ sa tieto kompetencie zasa striktne nedostanú do zákona.