ČADCA. V minulých dňoch otvorili na vrchu Husárik v Čadci demonštračný objekt rekonštrukcie odumierajúcich smrečín. Budovali ho Národné lesnícke centrum vo Zvolene spolu s Lesmi SR, Odštepným závodom v Čadci v rokoch 2010 – 2012. „Dôvodom boli potreby vývoja, overenia a praktickej demonštrácie nových technológií premeny odumierajúcich smrečín na stabilnejšie zmiešané lesy.
Na výmere 80 ha sa nachádza 10 priestorovo a metodicky nezávislých experimentov, ktoré sú založené systémom latinských štvorcov s opakovaním. Takýto dizajn umožní štatistické porovnanie rôznych alternatív obnovy a výchovy mladého lesa na kalamitných holinách a objektívne posúdenie ich vhodnosti v podmienkach flyšového pásma severného Slovenska. Veľká časť objektu je oplotená za účelom ochrany testovacích plôch pred nežiaducimi vplyvmi prostredia. Najmä proti poškodeniu pokusných plôch lesnou zverou, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť výsledky sledovaných pokusov,“ vysvetľuje koordinátor projektu Ladislav Kulla z Národného lesníckeho centra – výskumného ústavu vo Zvolene. Všetky aktivity boli podľa jeho slov spolufinancované zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom operačného programu Výskum a vývoj, v rámci projektu Demonštračný objekt premeny odumierajúcich smrekových lesov na ekologicky stabilnejšie multifunkčné ekosystémy.
Na seminár prišlo vyše 60 odborníkov
V uplynulých dňoch sa v Oščadnici uskutočnil medzinárodný odborný seminár o rekonštrukcii nepôvodných smrekových lesov, ktorý sa konal pri príležitosti otvorenia spomínaného demonštračného objektu na Husáriku.
Zúčastnilo sa na ňom vyše 60 účastníkov z rôznych výskumných a akademických inštitúcií lesníckeho zamerania z Poľska, Slovenska a Českej republiky, tiež viacerí zástupcovia lesníckej prevádzky zo štátneho aj neštátneho sektora Slovenska. V diskusii a následnej exkurzii sa s najväčším ohlasom stretli témy netradičnej umelej obnovy sejbou do vegetačných buniek, a neceloplošnej umelej obnovy holín kombinovanej s prirodzeným zmladením.
V závere seminára slávnostne pokrstili knižnú publikáciu „Rekonštrukcie nepôvodných smrekových lesov: poznatky, skúsenosti odporúčania", editorov Ladislava Kullu a Zuzany Sitkovej. Knižka má ambíciu stať sa praktickou príručkou pri riešení bežných problémov v lesnej prevádzke.
Pokusné výsadby sú ukryté v prízemnej vegetácii
Náučný chodník vybudovaný v rámci demonštračného objektu má tri nástupné body. Hlavný je nad horským hotelom Husárik, druhý v osade U Krkošky, kde nadväzuje na chodník v čadčianskom lesoparku Lány, tretí je v sedle hlavného hrebeňa Husárik v smere od Rakovej a Zákopčia. Na trase sú nainštalované tabule s informáciami o jednotlivých experimentoch. „Založené pokusné výsadby sú zatiaľ ukryté v prízemnej vegetácii. Potrvá niekoľko rokov, kým sa ukážu v plnej kráse a vytvoria pestré arborétum nadväzujúce na čadčiansky lesopark,“ dodal Kulla. Súčasťou chodníka sú dve odpočívadlá s prístreškami a lavičkami. Štvorkilometrová vychádzka už teraz ponúka pekné výhľady na Čadcu a širokú oblasť horných Kysúc, českého a poľského prihraničia.