ČADCA. Kysuckí starostovia a primátori sa musia postarať o túlavé zvieratá. Podľa nového zákona ich musia umiestniť v novej rodine alebo v útulku. Zo zákona vyplýva aj to, že spoločenské zviera môže utratiť len veterinár. Obce a mestá si však sťažujú, že im chýbajú peniaze na chod obce a už vôbec nemajú na to, aby sa starali o túlavé zvieratá.
Mladíka pohryzol zranený pes
„Išiel som navštíviť svoju priateľku v Čadci – Podzávoze, osade U Špindli. Kúsok od jej domu ležal psík, podľa výpovede miestnych tam bol už tri dni. Zrejme ho zrazilo auto, alebo ho niekto udrel, neviem. Prišlo mi ho ľúto a tak som mu priniesol vodu. Asi sa zľakol, určite mal bolesti, bol dezorientovaný, skrátka - uhryzol ma do ruky. Nastal problém. Nemal ho kto odchytiť, odviezť na vyšetrenie, či netrpí besnotou. Napokon som to musel vybavovať sám prostredníctvom útulku U psej matere. Našťastie, po vyšetrení u veterinára vysvitlo, že zviera netrpelo besnotou. Smutné však je, že sa o tohto túlavého psa toľké dni nikto nepostaral,“ hovorí o svojej skúsenosti 23-ročný mladík z Oščadnice.
„V spomínanom čase sme mali dva výjazdy do tejto časti mesta. Vždy prídeme, keď nás obyvatelia o to požiadajú a snažíme sa poskytnúť pomoc. Faktom je, že v zmysle zákona môžu odchyt psov vykonávať len ľudia, ktorí majú na to odbornú spôsobilosť. My zatiaľ takýchto nemáme, aj keď chceme už v blízkej dobe vyškoliť aspoň dvoch. Pri odchyte musia byť napríklad k dispozícii ochranné pracovné pomôcky, tiež vozidlo na transport - čím zatiaľ nedisponujeme,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Čadci František Linet. Dodáva, že pri odchyte spolupracujú s útulkom U psej matere, čo sa týka karantény, dočasne ich umiestňujú v priestoroch priemyselného parku. „Zákon o veterinárnej starostlivosti prísne stanovuje podmienky manipulácie so zvieraťom, preto ak je pes zranený, privoláme veterinárneho lekára. Ak je nebezpečný pre človeka, utratíme ho priamo na mieste,“ dodáva Linet.
Ochrancovia zvierat sú nespokojní
Nespokojní so súčasnou situáciou sú členovia Občianskej iniciatívy pre ochranu zvierat v Čadci, ktorí sa podľa ich vyjadrenia už viackrát zúčastnili na rokovaní s vedením mesta, ktorého cieľom bolo riešiť tento problém. Ako vravia, zatiaľ bez konkrétnych výsledkov. Argumentujú počtom psíčkárov v meste i nemalým daňami, ktoré odvádzajú do mestskej pokladne. Osud túlavých psov im nie je ľahostajný a sú rozhodnutí urobiť všetko preto, aby sa zákon dodržiaval.
„Mesto Čadca si uvedomuje povinnosti vyplývajúce zo zákona 39/2007 o veterinárnej starostlivosti, ktorý určuje obciam povinnosť zabezpečiť odchyt voľne sa pohybujúcich psov. Novela určuje, že ho môže vykonávať len odborne spôsobilá osoba. Mestu tak vznikla ďalšia povinnosť bez kompenzácie finančných nákladov zo strany štátu,“ hovorí Petra Ďuranová z Mestského úradu v Čadci.
Vysvetľuje, že zatiaľ riešia problém túlavých psov prostredníctvom mestskej polície. „Tú je treba v takomto prípade volať na bezplatné telefónne číslo 159. Dočasné umiestnené odchytených psov na území mesta sme zabezpečili v priestoroch priemyselného parku, kde sú umiestnené nové koterce, ktoré sú plne funkčné. O dočasnú opateru sa starajú pracovníci Mestského podniku služieb. Následne sa zatúlané psy prevezú do útulkov, prípadne sa prostredníctvom identifikácie čipu vrátia majiteľovi,“ vraví Ďuranová. Na otázku, či majú podpísanú zmluvu s nejakým konkrétnym útulkom odpovedala, že príprava a zazmluvnenie sú v štádiu riešenia.
Spomenula aj povinnosť označiť spoločenské zvieratá (psy, mačky a fretky) čipom. „Z našej strany by vhodnou motiváciou realizácie čipovania bola úľava na dani, čím sa bude zaoberať novela VZN. Žiaľ, mesto nemá nástroj na ochranu ľudí, ktorých napríklad psy dohryzú. Problematikou túlavých psov sa trvalo zaoberáme a hľadáme možné spôsoby odstránenia nedostatkov,“ dodáva.