MAKOV. Nezvyčajní „poštári" sa objavili dnes predpoludním na hraničnom priechode v Makove - Bumbálke. Mali uniformy a brašne, aké nosili jazdci slávneho Pony Expressu pred 150 rokmi, v čase osídľovania Ameriky. Neskôr túto poštovú službu nahradil telegraf, no Pony Express a jeho jazdci sa stali americkou legendou.
O tom, že svojich priaznivcov majú aj v tomto storočí, presvedčili tiež Kysučania, ktorí využili poštový úrad, ktorý dnes fungoval na hranici s Českou republikou na Bumbálke. Zásielky označené špeciálnou pečiatkou sú zberateľskými raritami.
Jazdci na koňoch smerujú do Žiliny
„Presne o 10.50 h sme prešli cez česko-slovenskú hranicu Makov – Bumbálka. Po trase Makov, Nesluša, Brodno smerujeme do Žiliny, kde dorazíme okolo 17. hodiny. Tamojší mestský magistrát a samosprávny kraj odošlú prostredníctvom nás poštu magistrátom a samosprávam v Bratislave a Košiciach. V Žiline sa teda trasa Pony Expressu rozdelí. Jedna vetva bude pokračovať na východ do Košíc, druhá na juh do Bratislavy,“ informoval šerif Rudolf Vass.
Jazdci vyrazili s poštou ešte 13. augusta z holandského mesta Zwolle, smerovali do Nemeckan a Česka, kde sa jedna vetva odčlenila a smerovala do Poľska. Podľa Vassa zaujímavosťou je, že v rovnakom čase prekročila dnes jedna skupina česko-poľskú hranicu a druhá česko-slovenskú.
Konská pošta je rýchlejšia
Jazdci, ktorí zložili prísahu, prichádzajú k jednotlivým poštovým úradom, odkiaľ zbierajú zásielky. Šerif Vass hovorí, že pri rovnakých cenách poštovného je konská pošta rýchlejšia ako služby Slovenskej pošty. Raritou je, že jazdci majú presne také isté uniformy i brašne, aké používali ich predchodcovia v Amerike pred 150 rokmi.
Pony Express vznikol v čase osídľovania Ameriky v r. 1860 ako najrýchlejší spôsob prepravy pošty krížom cez kontinent. Jazdu cez nebezpečné a málo osídlené oblasti, dlhú približne 2 300 kilometrov absolvovali jazdci za 10 dní. V októbri 1861 Pony Express v Amerike zanikol a jeho úlohu prevzal práve zavedený telegraf. Aj za tých 18 mesiacov činnosti sa „expess" a jeho jazdci stali americkou legendou.
V Európe jazdia nadšenci združení v European Pony Espress Association svoju spomienkovú jazdu na túto americkú legendu. Jazdci v tradičných červeno-žltých uniformách majú sedlovú brašnu zvanú „mochilla" a vezú v nej poštu dňom i nocou.
Zásielky je cítiť konským potom
Ako hovoria organizátori, dnešná civilizovaná krajina nie je „priateľská" k jazdcom na koňoch. Preto volia trasu tak, aby viedla čo najviac cez terén a aby sa vyhli rušným asfaltovým cestám. Pony Express je aj slušným športovým výkonom. Jazdec musí dokonale poznať svoj úsek, najmä ak ho má odjazdiť v noci. Tak, ako kedysi, aj dnes slúži „express" na prepravu pošty. Na trase sú zriadené poštové úrady, kde môžu záujemcovia podať svoju poštu s nalepenou známkou príslušnej hodnoty, vhodením do pripravených poštových schránok.