Partia stavbárov renovuje Čachtický hrad technológiou, akú používali pred tristo rokmi.
Na obnove Čachtického hradu sa podieľajú aj Kysučania. Partia stavbárov renovuje hrad technológiou, akú používali pred tristo rokmi.
ČACHTICE. Hrad krvavej grófky Bátoričky prechádza obnovou. Na dlhé mesiace sa tam nasťahovali archeológovia a stavbári, aby Čachtický hrad preskúmali a opravili.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na obnove hradu sa spolupodieľajú aj stavbári z Kysúc. Stavbyvedúci je Marián Tkáč z Čadce, ktorý na margo prác povedal, že pracujú pôvodnou technológiou.
„Opravujeme narušené murivo, domurovávame kaverny a staticky zabezpečujeme múry,“ vysvetlil. Pri práci používajú len maltu a vápno, žiadne „novodobé prísady“. Využívajú aj všetky odkryté kamene.
Podľa Čadčana je najťažšia oprava hradných múrov, ktoré musia nadmurovávať vo výške a často na veľmi zle dostupných miestach.
„Musíme robiť lešenia a ručne vynášať pôvodné kamene, ktoré sme najskôr povyberali z vykopanej sutiny. Pri obnove súčasných budov je možné použiť rôzne moderné materiály, ktoré uľahčujú prácu a čas. Na hrade to nie je možné. Musíme prispôsobovať murivo pôvodnému tvaru a použitému materiálu,“ prezradil Tkáč.
Práce na Čachtickom hrade majú trvať dva roky. Okrem iných sa na nich podieľa aj 15 stavbárov z čadčianskeho a žilinského okresu. Práca na hrade je naozaj ťažká.
„Pracujeme nielen vo veľkých výškach, ale prekvapili nás aj samotné hradné múry. A to svojou hrúbkou,“ dodal stavbyvedúci.