KYSUCKÝ LIESKOVEC.RADÔSTKA.TURZOVKA. Na tragédiu, ktorá sa stala v nedeľu 13. júla 2008 na Súľovskom hrade, Kysučania tak skoro nezabudnú. Mladú ženu z Kysuckého Lieskovca s dvojročným synčekom zasiahol smrtiaci blesk. Rodina sa v tú nešťastnú nedeľu vybrala na výlet. Vtedy len päťročný Matej sa stal hrdinom pre svoju obrovskú odvahu. Po tom, ako blesk zasiahol mamu, brata a otca, nestratil duchaprítomnosť. Sám sa v daždi vybral v skalnatom teréne po rebríkoch hľadať pomoc. Záchranárov priviedol až na miesto tragédie.
Pravdepodobnosť, že udrie blesk do človeka, je vraj jedna ku trom miliónom. Matka so synom takúto smolu mali. Rovnako ako pred siedmimi rokmi Alojz Činčer z Radôstky. Zaujímavé, že blesk ho zabil 14. júla 2005. Takmer v rovnaký deň ako Zuzanu Sýkorovú a jej syna Samka.
Ženy takmer oslepli
Spolu s Alojzom pracovali v lese tri ženy. Oľga Kuflíková, Anna Pavlíková a Viera Pytlová sa dlho nevedeli spamätať zo šoku. Jedna z nich nám vtedy povedala: „Nebola to nejaká silná búrka. Pršalo, zopárkrát sa blyslo. Sadli sme si pod strom, najedli sme sa a rozprávali o všeličom. Spomínali sme prípad istej ženy, ktorá mala vo vlasoch kovové sponky a zabil ju blesk. Kolegyňa, čo bola s nami v lese, mala dlhé vlasy a v nich sponky. Hneď si ich vybrala a zahodila preč. Ja som jej na to povedala: „Prosím ťa, čo by ťa tu mohlo zabiť.“ Spomína, že neskôr zacítila, ako jej stŕpla hlava, spálila sa jej zrenica a ona polhodinu nevidela. Blesk jej údajne preletel popri hlave a zasiahol pána Alojza.“ Ďalšej žene stŕpla ľavá noha a obidve ruky. Veľa si z toho, čo sa stalo, nepamätala. Bola v šoku. Videla však, ako Alojzovi praskla šiltovka a začalo sa mu dymiť z hlavy. Pomoc zavolali dvaja muži, ktorí pomáhali pri sťahovaní dreva.
Tragický začiatok rybárskej sezóny
Tragický koniec malo aj otvorenie rybárskej sezóny v Turzovke v máji 2010. V tamojšej vodnej nádrži sa utopil ani nie päťdesiatročný rybár. Ten tradične každý rok po pretekoch skočil do rybníka a preplával ho. Dovtedy asi sedemkrát a vždy úspešne. Tentokrát plával asi 15 metrov a už sa nevynoril. V tomto prípade síce neúradoval blesk, na rybníkoch v Turzovke však nešlo o prvú tragédiu. V roku 2005, presne 28. mája, sa tam utopil 15-ročný Dušan. Záchranári chlapca resuscitovali 30 až 40, minút, no už mu nedokázali pomôcť. Voda, kde sa utopil, dosahovala asi trojmetrovú výšku. K brehu mu zostávalo doplávať asi štyri metre. Dušan bol nielen dobrým synom, tiež výborným žiakom základnej školy. Bez skúšok ho prijali na strednú školu. Študentský život však už neokúsil. Na turzovskom cintoríne ho pochovali 1. júna. V deň, keď vo svete oslavovali svoj sviatok všetky deti.
Blesk zasiahol jeho sesternice
Tieto rybníky sú skutočne nešťastným miestom. Pred sedemnástimi rokmi tam zahynuli dve sestry, paradoxne, išlo o Dušanove sesternice. Mária mala v tom čase 25 rokov, jej sestra Veronika 23. Bolo 11. júla 1995 a ony sa išli okúpať. Prišla búrka s blýskavicou. Blesk ich zasiahol priamo vo vode.
„Vo všeobecnosti je v horách častejšia blesková aktivita, pretože sú tam lepšie podmienky na vznik búrok, teda aj bleskovej činnosti,“ povedal Jozef Csaplár, meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu. Dodáva, že blesk je rovnako nebezpečný v nížinách ako v horách. V horách je ich však podľa jeho slov viac. Nanešťastie, ľudia sa tam zvyčajne ťažšie dostanú do úkrytu (dom, chata, automobil) pre ťažšie prístupný terén.
A čo odporúča meteorológ? „Treba sa vyhýbať hrebeňom hôr, osamelým stromom, skalám, stĺpom a podobným konštrukciám, tiež rovným plochám - planinám, rovinám. Je dôležité opustiť jazerá, rieky, rybníky, zbaviť sa kovových predmetov, netelefonovať a skryť sa v budovách s bleskozvodom, prípadne v aute.“ Dodáva, že čo sa týka bleskovej činnosti nevie o žiadnych špecifikách kysuckého regiónu.
Autor: ih