Radoľský kaštieľ sa odvčerajška stal prechodným domovom živých listoviek a pakobyliek. Autorka výstavy Jana Šubová z Bratislavy sa chovom týchto malých nezvyčajných strašidielok zaoberá už dlhé roky.
RADOĽA. Návštevníci radoľského kaštieľa si môžu pozrieť atraktívnu výstavu živých listoviek a rôznych druhov pakobyliek zo súkromnej zbierky chovateľky Jany Šubovej z Bratislavy.
Názov sa spája dokonca s prízrakom
„Vedecký názov Phasmatodea je odvodený z gréckeho a latinského „phasma,“ čo znamená zvláštny, čudný a neobyčajný zjav, alebo prízrak. Je to pre ich nezvyčajný vzhľad, ktorý vo väčšine prípadov pripomína konárik, alebo list aj s jeho podrobnými detailmi výrastkov, tŕňov a šupiniek. Ide takmer vždy o nočné živočíchy, ktoré sú cez deň nehybné a spoliehajú sa na svoje ochranné maskovanie. Viac-menej poznáme len málo druhov týchto živočíchov,“ informuje Veronika Šarlinová z radoľského kaštieľa.
Žijú aj v Európe
Po celom svete bolo však opísaných asi 2 600 druhov a odhaduje sa, že celkom ich existuje asi 4 000. Podľa slov Šarlinovej táto skupina hmyzu obýva všetky tropické a subtropické oblasti našej planéty, pričom najviac ich žije v juhovýchodnej Ázii, v Južnej Amerike a v štátoch Európy ako sú Francúzsko, Turecko, Grécko. Na Slovensku sa vo voľnej prírode nevyskytujú, neprežili by zimné obdobie, pretože by nemali dostatok zelenej potravy, ktorou sa výlučne živia a pri nízkych teplotách by zamrzli. U nás je tento hmyz atraktívny aj preto, že chovatelia môžu život týchto tvorov, ktorých nestrenú nikde v okolitej prírode, pozorovať v teráriu vo vlastnom byte.
Záujemcovia si môžu založiť „vlastný chov“
„Autorka výstavy Jana Šubová, sa už dlhé roky zaoberá chovom týchto malých nezvyčajných strašidielok ako ich ona nazýva a s úsmevom dodáva, že hoci nevedia aportovať a pribehnúť na povel, sú pre mnohých chovateľov zaujímavými spoločníkmi. Až do 30. októbra sa návštevníci kaštieľa môžu prostredníctvom panelovej vzdelávacej časti výstavy doplnenej živými pakobylkami a listovkami oboznámiť s ich zaujímavou stavbou tela, prijímaním potravy a tiež získať o nich mnoho ďalších užitočných informácií. Na výstave je zastúpených 12 druhov tohto hmyzu a niektoré vybrané menej náročné druhy pakobyliek si budú môcť návštevníci aj zakúpiť pre svoj vlastný chov,“ dodáva Šarlinová.
Na výstavu srdečne pozývajú autorka výstavy Jana Šubová, Kysucké múzeum v Čadci a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Autor: ih