ČADCA. Devätnásťročná Mirka Čupková bolo veselé dievča, plné elánu. Mala pred stužkovou a čakala ju aj „skúška dospelosti“ – maturita. Všetko pokazilo pred dvomi rokmi jedno novembrové ráno... Mirka sa ponáhľala do školy. Prešla mostík cez rieku a ponáhľala sa cez cestu na čadčiansku autobusovú stanicu, odkiaľ chodila každé ráno na vlak. Ponáhľala sa až tak, že si nevšimla prichádzajúce auto. Šofér v audine nemal šancu zabrzdiť.
„Hneď mi zavolali známi, ktorí to videli. Bežal som na miesto. Našiel som tam Mirku ležať v bezvedomí. Bol tam aj šofér, ktorý do nej narazil. Hneď sa mi ospravedlňoval, povedal, že mu jednoducho podbehla. Na mieste už bola aj záchranka. Opýtal som sa lekárky z Rýchlej zdravotnej pomoci na stav mojej dcéry. Tá mi odvetila, že to nie je nič vážne a najväčšiu starosť mala o kartičku poistenca, lebo ju nevedela u dcéry nájsť. Ja som jej povedal, že je študentka a má Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, “ spomína na nešťastné ráno spred dvoch rokov Mirkin otec Miroslav Čupka. Pohľad na dcéru ho bolel. Ležala na nosidlách, stonala a z kútika úst jej vytekal pramienok krvi. „Keďže však bola v rukách lekárky, ktorá mi povedala, že to nie je nič vážne, odišiel som pre manželku pokojnejší,“ pokračoval Miroslav Čupka.
O nefunkčnom CT prístroji vedeli
Spolu s manželkou potom hneď utekali do Kysuckej nemocnice v Čadci, kde ich dcéru odviezli. Aké bolo však ich prekvapenie keď po príchode na CT vyšetrovňu zistili, že CT prístroj niekoľko dní nefunguje a ich dcéru prijali na úrazovú chirurgiu. „Lekárka musela vedieť, že prístroj nefunguje. Prešetrením úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou totiž zistil, že Krajské operačné stredisko Zdravotnej záchrannej služby Žilina 21. 11. 2010 prijalo informáciu z rádiodiagnostického pracoviska Kysuckej nemocnice v Čadci o nefunkčnosti CT prístroja. Následne informáciu operátori odovzdali jednotlivým zásahovým skupinám. Mojej dcére sa stala nehoda až tri dni potom,“ pokračoval nešťastný otec. Jeho dcére Mirke sa totiž v dôsledku tejto, ako hovorí chyby lekárky RLP a následne aj lekárov, ktorí v tejto chybe pokračovali a prijali ju bez adekvátneho vyšetrenia, výrazne pohoršilo až tak, že ju museli previesť do Žilinskej fakultnej nemocnici. „Prečo sa mojej dcére dostalo adekvátnej lekárskej pomoci až po viac ako štyri a pol hodine od úrazu? Prečo keď lekárka vedela, že v nemocnici nefunguje CT prístroj nesmerovala záchranku hneď do Žiliny, prípadne nevolala vrtuľník?,“ pýta sa Miroslav Čupka.
Primár z oddelenia ARO v Žilinskej fakultnej nemocnice v Žiline Milan Minárik nešťastným rodičom povedal, že pri závažnosti Mirkinho stavu rozhodovala každá minúta a poranenie mozgu bez odbornej pomoci nie je možné zvládnuť.
„Neberieme v úvahu výsledky pitvy, ktoré boli pre našu dcéru nepriaznivé, nakoľko bola v kóme 38 hodín a stav sa jej stále zhoršoval. Ide o to, že jej bolo poskytnuté nedostatočné vyšetrenie a od začiatku sa jej nesnažil nikto odborne pomôcť,“ vysvetľuje Čadčan. Rozhodol sa teda, že dá podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten vec prešetril a Kysuckej nemocnici uložil po dvoch rokoch od podania podnetu pokutu vo výške 3000 eur. Vo svoje správe úrad uviedol, že nemocnici neukladá sankciu za úmrtie pacientky, ale za nesprávny manažment smerovania pacientky s kraniocerebrálnym poranením do cieľového zdravotníckeho zariadenia, ktoré je schopné zabezpečiť adekvátnu diagnostiku, liečbu a ošetrenie pacienta. „Lekár posádky v prípade potreby mohol konzultovať smerovanie prepravy pacientky s Krajským operačným strediskom, čo však nevyužil. Pacientka s vysokým podozrením na KCP, vzhľadom k neurologickému nálezu mala byť primárne smerovaná do zdravotníckeho zariadenia, ktoré disponuje možnosťou RTG a CT vyšetrenia, s dostupnosťou traumatológa alebo neurochirurga,“ píše sa v správe z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Mirku čakala stužková a maturita. FOTO: (AR)
Kysucká nemocnica sa odvolala
Kysucká nemocnica sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala. Nešťastným rodičom poslala list, v ktorom píše: „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal dňa 18. 11. 2011 rozhodnutie podľa ktorého uložil vo veci úmrtia vašej dcéry KNsP Čadca pokutu 3000 eur. Zároveň však v rozsiahlom odôvodnení uviedol niekoľko kontroverzných údajov, ktoré, ako aj celý proces vedenia správneho konania, nás viedli k tomu, že sme sa okamžite odvolali na druhostupňový orgán, ktorým je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – ústredie Bratislava. Smrti vašej dcéry nám je ľúto, ale necítime za ňu zodpovednosť, zostávame na odbornom názore, že ani skoré CT vyšetrenie, ani žiaden iný lekársky zákrok by nezvrátil jej stav a nezabránil smrti.“
Vo veci sme oslovili aj Kysuckú nemocnicu v Čadci. „Konanie pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nie je dosiaľ právoplatne skončené, preto nie je možné konštatovať, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uznal pochybenie lekárky RLP, alebo iných zdravotníckych pracovníkov KNsP Čadca, a že títo pochybili. Postupom zdravotníckych pracovníkov KNsP Čadca nebol zavinený následok, ktorý v tomto prípade nastal.
Smerovanie pacientky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je predmetom šetrenia a konania pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj s prihliadnutím na nejednoznačné okolnosti a stav pacientky po nehode,“ uviedol advokát z právneho oddelenia KNsP Čadca Michal Mozolík.
Miroslav Čupka verí, že sa celý tento už takmer dvojročný kolotoč čoskoro skončí. „Je smutné zistenie, akú hodnotu života má mladý, zdravý človek plný síl, ktorý chce žiť. Zamestnanci nemocnice, ktorí nenesú zodpovednosť za svoje zlé rozhodnutia, by mali priznať svoju morálnu vinu. Pritom nemocnica do dnešného dňa oficiálne nepodala žiadne ospravedlnenie. Toto všetko nerobím pre peniaze ani nejaké zadosťučinenie, ale kvôli tomu, aby sa takáto vec už nikdy nestala aj niekomu inému,“ dodal.