Rodičia sa už dva roky domáhajú svojej spravodlivosti

Niet väčšej bolesti, ako keď pochováte svoje dieťa. V rodine Čupkovcov z Čadce je tá bolesť o to väčšia, že podľa nich možno ich dcéra mohla ešte žiť. Keby...

Nešťastný otec hovorí, že nechce peniaze. Chce, aby si nemocnica konečne priznala svoju chybu.Nešťastný otec hovorí, že nechce peniaze. Chce, aby si nemocnica konečne priznala svoju chybu. (Zdroj: MIROSLAVA MURČOVÁ)

ČADCA. Devätnásťročná Mirka Čupková bolo veselé dievča, plné elánu. Mala pred stužkovou a čakala ju aj „skúška dospelosti“ – maturita. Všetko pokazilo pred dvomi rokmi jedno novembrové ráno... Mirka sa ponáhľala do školy. Prešla mostík cez rieku a ponáhľala sa cez cestu na čadčiansku autobusovú stanicu, odkiaľ chodila každé ráno na vlak. Ponáhľala sa až tak, že si nevšimla prichádzajúce auto. Šofér v audine nemal šancu zabrzdiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Hneď mi zavolali známi, ktorí to videli. Bežal som na miesto. Našiel som tam Mirku ležať v bezvedomí. Bol tam aj šofér, ktorý do nej narazil. Hneď sa mi ospravedlňoval, povedal, že mu jednoducho podbehla. Na mieste už bola aj záchranka. Opýtal som sa lekárky z Rýchlej zdravotnej pomoci na stav mojej dcéry. Tá mi odvetila, že to nie je nič vážne a najväčšiu starosť mala o kartičku poistenca, lebo ju nevedela u dcéry nájsť. Ja som jej povedal, že je študentka a má Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, “ spomína na nešťastné ráno spred dvoch rokov Mirkin otec Miroslav Čupka. Pohľad na dcéru ho bolel. Ležala na nosidlách, stonala a z kútika úst jej vytekal pramienok krvi. „Keďže však bola v rukách lekárky, ktorá mi povedala, že to nie je nič vážne, odišiel som pre manželku pokojnejší,“ pokračoval Miroslav Čupka.

SkryťVypnúť reklamu

O nefunkčnom CT prístroji vedeli

Spolu s manželkou potom hneď utekali do Kysuckej nemocnice v Čadci, kde ich dcéru odviezli. Aké bolo však ich prekvapenie keď po príchode na CT vyšetrovňu zistili, že CT prístroj niekoľko dní nefunguje a ich dcéru prijali na úrazovú chirurgiu. „Lekárka musela vedieť, že prístroj nefunguje. Prešetrením úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou totiž zistil, že Krajské operačné stredisko Zdravotnej záchrannej služby Žilina 21. 11. 2010 prijalo informáciu z rádiodiagnostického pracoviska Kysuckej nemocnice v Čadci o nefunkčnosti CT prístroja. Následne informáciu operátori odovzdali jednotlivým zásahovým skupinám. Mojej dcére sa stala nehoda až tri dni potom,“ pokračoval nešťastný otec. Jeho dcére Mirke sa totiž v dôsledku tejto, ako hovorí chyby lekárky RLP a následne aj lekárov, ktorí v tejto chybe pokračovali a prijali ju bez adekvátneho vyšetrenia, výrazne pohoršilo až tak, že ju museli previesť do Žilinskej fakultnej nemocnici. „Prečo sa mojej dcére dostalo adekvátnej lekárskej pomoci až po viac ako štyri a pol hodine od úrazu? Prečo keď lekárka vedela, že v nemocnici nefunguje CT prístroj nesmerovala záchranku hneď do Žiliny, prípadne nevolala vrtuľník?,“ pýta sa Miroslav Čupka.

SkryťVypnúť reklamu

Primár z oddelenia ARO v Žilinskej fakultnej nemocnice v Žiline Milan Minárik nešťastným rodičom povedal, že pri závažnosti Mirkinho stavu rozhodovala každá minúta a poranenie mozgu bez odbornej pomoci nie je možné zvládnuť.

„Neberieme v úvahu výsledky pitvy, ktoré boli pre našu dcéru nepriaznivé, nakoľko bola v kóme 38 hodín a stav sa jej stále zhoršoval. Ide o to, že jej bolo poskytnuté nedostatočné vyšetrenie a od začiatku sa jej nesnažil nikto odborne pomôcť,“ vysvetľuje Čadčan. Rozhodol sa teda, že dá podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten vec prešetril a Kysuckej nemocnici uložil po dvoch rokoch od podania podnetu pokutu vo výške 3000 eur. Vo svoje správe úrad uviedol, že nemocnici neukladá sankciu za úmrtie pacientky, ale za nesprávny manažment smerovania pacientky s kraniocerebrálnym poranením do cieľového zdravotníckeho zariadenia, ktoré je schopné zabezpečiť adekvátnu diagnostiku, liečbu a ošetrenie pacienta. „Lekár posádky v prípade potreby mohol konzultovať smerovanie prepravy pacientky s Krajským operačným strediskom, čo však nevyužil. Pacientka s vysokým podozrením na KCP, vzhľadom k neurologickému nálezu mala byť primárne smerovaná do zdravotníckeho zariadenia, ktoré disponuje možnosťou RTG a CT vyšetrenia, s dostupnosťou traumatológa alebo neurochirurga,“ píše sa v správe z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

SkryťVypnúť reklamu

mirka_300.jpg

Mirku čakala stužková a maturita. FOTO: (AR)

Kysucká nemocnica sa odvolala

Kysucká nemocnica sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala. Nešťastným rodičom poslala list, v ktorom píše: „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal dňa 18. 11. 2011 rozhodnutie podľa ktorého uložil vo veci úmrtia vašej dcéry KNsP Čadca pokutu 3000 eur. Zároveň však v rozsiahlom odôvodnení uviedol niekoľko kontroverzných údajov, ktoré, ako aj celý proces vedenia správneho konania, nás viedli k tomu, že sme sa okamžite odvolali na druhostupňový orgán, ktorým je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – ústredie Bratislava. Smrti vašej dcéry nám je ľúto, ale necítime za ňu zodpovednosť, zostávame na odbornom názore, že ani skoré CT vyšetrenie, ani žiaden iný lekársky zákrok by nezvrátil jej stav a nezabránil smrti.“

Vo veci sme oslovili aj Kysuckú nemocnicu v Čadci. „Konanie pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nie je dosiaľ právoplatne skončené, preto nie je možné konštatovať, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uznal pochybenie lekárky RLP, alebo iných zdravotníckych pracovníkov KNsP Čadca, a že títo pochybili. Postupom zdravotníckych pracovníkov KNsP Čadca nebol zavinený následok, ktorý v tomto prípade nastal.

Smerovanie pacientky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je predmetom šetrenia a konania pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj s prihliadnutím na nejednoznačné okolnosti a stav pacientky po nehode,“ uviedol advokát z právneho oddelenia KNsP Čadca Michal Mozolík.

Miroslav Čupka verí, že sa celý tento už takmer dvojročný kolotoč čoskoro skončí. „Je smutné zistenie, akú hodnotu života má mladý, zdravý človek plný síl, ktorý chce žiť. Zamestnanci nemocnice, ktorí nenesú zodpovednosť za svoje zlé rozhodnutia, by mali priznať svoju morálnu vinu. Pritom nemocnica do dnešného dňa oficiálne nepodala žiadne ospravedlnenie. Toto všetko nerobím pre peniaze ani nejaké zadosťučinenie, ale kvôli tomu, aby sa takáto vec už nikdy nestala aj niekomu inému,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 236
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 507
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 874
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 385
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 6 007
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 035
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 314
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 167
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 812
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 358
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 159
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 704
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 109
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 656
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 232
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 648
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu