Stovky Kysučanov chodia za lacnejšími nákupmi do Česka. Za hranicou nakupujú aj tí, ktorí tam pracujú a dostávajú výplatu v českých korunách. Nie je zriedkavosťou, že miestnym ľuďom zasa predávajú lacnejší alkohol moravskí chatári.
KORŇA. Prihraničnú obec Korňa navštevuje množstvo chatárov z Frýdecka, Ostravska, Vsetínska či Jičínska. Tí prichádzajú na svoje chalupy s nákupmi, ktoré si urobili doma.
Keďže sú motorizovaní, privezú si so sebou všetko, čo potrebujú. Najmä potraviny. Samozrejme, nechýba ani alkohol. Vyskytli sa prípady, že ho privezú viac a potom predajú „domácim“.
Chatári z Moravy v úlohe dobrých susedov
„Dozvedel som sa, že istý český chatár, ktorý u nás trávi víkendy, sem už dlhší čas vozí lacnejší alkohol a predáva ho. Keďže prípady z Čiech sú jasným varovaním, zistím, či ide o pravdivú informáciu,“ povedal starosta obce Jozef Kontrík.
V tejto hraničnej obci je približne 900 domov, z toho je asi 300 chalúp, pričom väčšina z nich je v držbe cudzích štátnych príslušníkov, najmä Čechov.
V Korni v súčasnosti žije 2137 obyvateľov, z 900 práceschopných dvadsať percent dochádza za robotou do Česka.
„Aj títo naši obyvatelia míňajú časť svojich výplat, ktoré dostávajú v českých korunách, za potraviny,“ vraví Kontrík.
Nejde o jedinú obec. Z Kysúc doposiaľ denne premávajú na Ostravsko a Karvinsko autobusy, ktoré vozia baníkov. Tí tiež nakupujú lacnejšie potraviny, nevynímajúc alkohol, na Morave.
Okrem baní pracujú Kysučania v železiarňach, v súkromných firmách ako montéri, stavbári či v iných profesiách. Majitelia obchodíkov v prihraničných kysuckých obciach často sami nakupujú lacnejšie potraviny a alkohol vo veľkoskladoch na Morave.
Namiesto zmesi do ostrekovačov distribuovali lieh
Na Kysuciach zadržali colníci v minulosti priekupníkov s alkoholom. Na základe informácie, podľa ktorej mali v pláne doviezť do skladových priestorov v Čadci okolo päť až sedemtisíc litrov liehu, sa uskutočnila akcia, pri ktorej sa im ich podarilo chytiť.
Predchádzal tomu monitoring inkriminovaného priestoru. Aj keď v sprievodných dokladoch bol tovar označený ako zmes do ostrekovačov, v skutočnosti išlo o tisíc kusov plastových kanistrov s obsahom kvapalnej látky so zápachom liehu.
Colníci vtedy objavili päťtisíc litrov 96-percentného liehu, ktorý bol určený na potravinárske účely. To napokon potvrdili aj výsledky predbežnej expertízy, ktorú robil Ústav súdneho lekárstva v Martine.
Na trestnom čine sa podieľal jeden Poliak a štyria Česi vo veku od 24 do 45 rokov. Išlo o vodiča z povolania, dvoch nezamestnaných, invalidného dôchodcu a učiteľa v autoškole.
„V súvislosti so situáciou v Česku, Regionálna veterinárna a potravinová správa Čadca v rámci svojich kompetencií vykonáva kontroly v maloobchodnej sieti.
Ide o prevádzky, kde je predpoklad, že sa v nich môžu predávať rozlievané liehoviny. Doposiaľ sme nezaznamenali žiaden výskyt nelegálneho alkoholu,“ informovala Jaroslava Švaňová z regionálnej správy v Čadci.
Ako povedal námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Kysuckej nemocnice v Čadci Jozef Marec v poslednom období nezaznamenali žiadnu podozrivú otravu alkoholom, ktorá by budila podozrenie na prítomnosť metylalkoholu.
„Naše urgentné pracoviská prijímali len pacientov s komplikáciami bežnej ebriety etanolom - úrazy, poruchy vedomia, jedno dieťa do 15 rokov priviezli s ťažkou opitosťou,“ dodal.