ČADCA. Ak chcel v minulosti vlastník domu či bytu zrušiť trvalý pobyt spolubývajúcemu, nedalo sa to bez jeho súhlasu. Prípadne musel trvalý pobyt zrušiť súd. Bolo to napríklad v prípade rozvedených manželstiev, kedy nemohol vlastník odhlásiť z trvalého bydliska svojho exmanžela či exmanželku bez jeho súhlasu. Dnes je to oveľa jednoduchšie. V novom znení zákona predloží platný list vlastníctva a môže odhlásiť z trvalého pobytu všetky bývajúce osoby, ktoré nemajú k nehnuteľnosti vlastnícky vzťah. „Stáva sa aj to, že rodičia odhlásia z trvalého bydliska svoje deti, ľudia odhlasujú svojich súrodencov, exmanželov. Po takejto odhláške sú vedení na adrese obecného úradu,“ informoval starosta Nesluše Marian Chovaňák. V obci majú takto na úrade vedených okolo 20 obyvateľov. Z toho 60% sú obyvatelia, ktorí sa dlhodobo nezdržujú v obci a nevedia, ani kde sú, 30% sú Rómovia a 10% ostatné prípady.
V Radoli má trvalý pobyt na obci bez uvedenia adresy 9 obyvateľov. „Mávali sme aj väčší počet. Väčšinou sú to prípady súvisiace s pokazenými vzťahmi v rodinách, ako sú napríklad rozvody a medzigeneračné konflikty. Obvykle ide o dočasné riešenie, kým si títo obyvatelia nenájdu iné miesto na prihlásenie sa k trvalému pobytu,“ povedal starosta Radole Anton Tkáčik.
Obyvateľov s trvalým pobytom na obci majú aj vo Vysokej nad Kysucou. V súčasnosti ich je 22. „Vo väčšine prípadov ide o ľudí, ktorým bol pobyt zrušený na základe toho, že nemali k budove žiadne užívacie právo, neprispievali na chod domácnosti, dlhodobo sa nezdržiavali na uvedenej adrese či boli neprispôsobiví,“ vysvetlila matrikárka Anna Opialová.
Obyvateľom, ktorí majú trvalý pobyt na obci, sa ako miesto trvalého pobytu uvedie len názov obce. Adresa sídla obecného úradu sa uvádza len pre účely doručovania písomnosti od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. „Obec je povinná spôsobom v mieste obvyklým, napríklad oznámením na úradnej tabuli, upozorniť takéhoto obyvateľa, že mu bola doručená písomnosť,“ dodala Opialová.