KRÁSNO NAD KYSUCOU. Na jednom z úsekov novobudovanej cyklotrasy v katastri Krásna nad Kysucou objavil jej projektant Stanislav Mikovčák niekoľko bunkrov pochádzajúcich z 2. svetovej vojny. Boli takmer neviditeľné pod nánosmi zeminy. Mesto sa rozhodlo spomínaný úsek spestriť a bunkre sprístupniť verejnosti.
Bunkre vyčistili budúci architekti
Podujala sa na to partia študentov architektúry. Martin Mikovčák z Čadce si prizval na pomoc spolužiakov prevažne z Bratislavy. Vyčistiť dva vojnové exponáty sa im podarilo za tri dni. „Prípravné práce trvali asi mesiac. Okrem vyčistenia dvoch vojnových bunkrov pripravili mladí budúci architekti aj informačné tabule a archívny popis bunkrov,“ informoval primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Pokračuje, že ho iniciatíva týchto mladých ľudí veľmi prekvapila. „Človek by si myslel, že dnešnú mladú generáciu tieto historické udalosti nezaujímajú. Naopak, presvedčil som sa, že to tak nie je. Táto partia mala veľmi dobre naštudované vedomosti o 2. svetovej vojne. Vďaka nej sa môžu aj ostatní mladí dozvedieť o niečo viac o tomto hroznom období,“ pokračoval Grapa.
Mladí dobrovoľníci spolu so zamestnancami mestského úradu čistili bunkre aj napriek zlému počasiu. Okrem toho, pre lepší prístup, vybudovali k nim aj prístupové cesty a schody či drevené zábradlia. „Na ich práci vidieť, že majú cit pre architektúru. Z obyčajných kameňov a dreva pomocou len vlastných rúk a estetického cítenia dokázali naozaj veľa. Chcem im za to poďakovať, “ vyjadril obdiv primátor.
Nemcom nosili jedlo miestni osadníci
Pred začatím prác so sprístupnením bunkrov sa poradili aj s pamätníkmi, ktorí si tieto bunkre pamätajú ešte zo svojho detstva, mladosti ... Kedy v nich ešte držali stráž nemeckí vojaci. „Bunkre stavali miestni obyvatelia na príkaz nemeckej armády. Okrem týchto na cyklotrase sme objavili niekoľko aj na oboch stranách rieky Bystrice a v osade u Šustkov. Tu mala nemecká armáda aj svoju poľnú kuchyňu. „Pamätám sa, že sme museli roznášať z poľnej kuchyne jedlo nemeckým hliadkam do bunkrov. Tie tam museli byť nepretržite,“ spomína dnes už 83-ročný obyvateľ osady Jozef Šustek. Na obdobie 2. svetovej vojny a hrôzy, ktoré obyvateľom aj tejto osady prinieslo veľa bolesti, spomína len nerád.
Sprístupnenie bunkrov má priblížiť tieto ťažké časy aj ďalším generáciám. Majú byť nielen atrakciou či zaujímavosťou pre cykloturistov prechádzajúcim po cyklotrase, ale aj ako pamätníky tejto strašnej udalosti. „Je veľmi dôležité, aby sa na tieto udalosti nezabúdalo. Aj dnes vznikajú rôzne hnutia a extrémistické skupiny, ktoré šíria rasovú nenávisť. Aj takáto ideológia môže mať kruté následky,“ vysvetlil Grapa.
V budúcnosti chcú bunkre spestriť aj maketami zbraní zo spomínaného obdobia. Musia však vyriešiť problém, ako ich nainštalovať tak, aby ich nikto z bunkrov nezobral.
Kolaudáciu cyklotrasy, na ktorej sa bunkre nachádzajú plánujú urobiť do konca septembra. Následne zorganizujú jej slávnostné otvorenie.