ČADCA. Kysuckej nemocnici sa podaril husársky kúsok. Tento rok očakáva pozitívny hospodársky výsledok. „Je to veľmi dôležitý a stabilizačný moment pre našu nemocnicu, zároveň potvrdenie toho, že všetky opatrenia, ktoré sme postupne zrealizovali na strane výdavkov, ale aj príjmov, už prinášajú želaný efekt. Naša nemocnica nebola oddlžená ako sa stalo v prípade štátnych, čo nám spôsobuje nemalé problémy. Máme vysoké záväzky z minulých období, ktoré síce vďaka ozdravným opatreniam nenarastajú, ale ubúdajú len veľmi pomaly. Preto venujeme zvýšenú pozornosť rokovaniam s našimi dodávateľmi, aby sme zabezpečili relatívne bezproblémový chod nášho zdravotníckeho zariadenia. Je dobré, že sa s väčšinou týchto našich „veriteľov“ vieme dohodnúť, máme ale aj takých, ktorým dochádza trpezlivosť a svoje pohľadávky odpredávajú rôznym finančným skupinám, s ktorými sú potom veľmi nepríjemné a zložité rokovania,“ hovorí riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
Zakúpili novú prístrojovú techniku
Nemocnici sa podarilo zakúpiť viacero dôležitých prístrojov - nový digitálny röntgen, videogastroskop, artroskopickú zostavu so shaverom. V súčasnosti obstaráva anesteziologický prístroj a do konca roka plánuje ešte kúpiť kardiotokograf, EMG a koagulačný prístroj.
„Okrem prístrojovej techniky sme zriadili verejnú lekáreň – z jej zisku chceme postupne kúpiť ďalšiu prístrojovú techniku. Vďaka podpore nášho občianskeho združenia sme vymenili časť okien na oddelení dlhodobo chorých, na onko-paliatívnom oddelení a pripravujeme ich výmenu na OAIM. Pokračujeme vo výmene matracov na lôžkových oddeleniach za nové s antidekubitnou vrstvou, postupne obstarávame antidekubitné podložky s kompresorom, ktoré zabraňujú tvorbe preležanín, najmä na chronické oddelenia. Do konca roka by sme chceli urobiť s podporou zriaďovateľa – Žilinského samosprávneho kraja rekonštrukciu sociálnych zariadení v poliklinickej časti, a sčasti na lôžkových oddeleniach,“ informuje riaditeľ.
Tieto investície by podľa jeho slov nebolo možné financovať z ich rozpočtu, pretože prostriedky od poisťovní nepokrývajú oprávnené náklady na chod tohto zdravotníckeho zariadenia: „Financie na rozvoj nemocnice používame z mimorozpočtových zdrojov. Reagujeme na rôzne výzvy a granty nadnárodných spoločností, nadácií, občianskych združení, ktoré oslovujeme so svojimi projektmi. Ďalšie finančné prostriedky získavame z prenájmov priestorov, z prevádzkových činností, kde ponúkame svoje služby širokej verejnosti. Ide napríklad o sterilizovanie nástrojov, činnosť práčovne, stravovacie služby a iné podobné činnosti.“
Chcú rekonštruovať tepelné hospodárstvo
Najväčšou investíciou v nasledujúcom období bude rekonštrukcia tepelného hospodárstva formou EPC projektu, ktorý je v štádiu výberového konania.
„Od roku 2009, keď došlo k sprístupneniu alternatívnych dodávateľov plynu a elektrickej energie, snažíme sa porovnávať a kupovať ceny týchto komodít priamo na trhu. Darí sa nám to aj napriek zvyšovaniu regulačných poplatkov - náklady na energie systematicky znižujeme. Okrem dôsledného vyberania dodávateľov sme pristúpili k množstvu regulačných opatrení v nastavovaní celého systému, ako aj optimalizácii denných maxím, ktoré výrazným spôsobom určujú konečný cenový efekt,“ vysvetľuje Šenfeld.
Tepelné hospodárstvo v nemocnici je v havarijnom stave. Musí investovať nemalé finančné prostriedky na jeho udržanie v prevádzke ako aj na opravy. Hlavný zdroj tepla je para, a ako vraví riaditeľ, ide o najneekonomickejší spôsob vykurovania. Jednou z hlavných priorít nasledujúceho obdobia je jeho rekonštrukcia a prechod na efektívnejší spôsob vykurovania – teplú vodu: „Preto pripravujeme projekt metódou EPC, ktorého úlohou bude zrealizovať rekonštrukciu tepelného hospodárstva financovaného z budúcich úspor.“
Túto metódu zvolili preto, že nemajú možnosť získať finančné prostriedky EF a z deficitného rozpočtu nie je možnosť takéhoto financovania. Predpokladaná výška investície je 2 500 000 eur.
Prihlásilo sa osem záujemcov
„Víťaz výberového konania bude tento projekt realizovať za predpokladu nenavýšenia výdajov nemocnice. Znamená to, že naše zdravotnícke zariadenie počas celého obdobia splácania nebude platiť vyššie prostriedky ako doposiaľ. Dodávateľ musí garantovať minimálne úspory, z nich sa bude splácať celá rekonštrukcia. Pokiaľ by došlo k stavu, že garantované úspory budú nižšie, dodávateľ bude musieť rozdiel doplatiť z vlastných prostriedkov. Pokiaľ budú úspory vyššie, na základe dohody sa tieto nad úspory rozdelia rovným dielom medzi dodávateľa a nemocnicu. Tá ich bude môcť použiť na prevádzku, prípadne na vytvorenie ďalších nad úspor, informuje riaditeľ.
Predpokladaný čas splatenia rekonštrukcie je 7 – 9 rokov. Okamžité úspory zdravotníckeho zariadenia čo sa týka nákladov na opravy a údržbu odhadujú na približne 30 000 eur ročne. V nasledujúcich rokoch by sa tieto náklady podľa slov riaditeľa podstatne zvyšovali, hrozil by kolaps celej tepelnej sústavy. Doposiaľ sa prihlásilo 8 záujemcov o realizáciu tohto projektu.