STARÁ BYSTRICA. Starobystrický orloj je celoslovenskou raritou. Svedčí o tom aj fakt, že len počas jeho trojročnej existencie si ho prišlo pozrieť už takmer 166 680 návštevníkov. Tento rok sa pod neho postavilo už viac ako 26 100 obdivovateľov nielen zo Slovenska, ale i zahraničia. Kysucký orloj už prešiel doslova aj krst ohňom, keď ho navštívila partia ľudí zaoberajúca sa astronautikou na čele so známym Jiřím Grygarom. Toho poznajú najmä tí skôr narodení ako tvorcu relácie Okná vesmíru dokorán. Známy astrofyzik a astronóm spolu so svojimi kolegami označili orloj ako veľmi originálny a jedinečný.
Doska má 365 dielov
Slovenský orloj v Starej Bystrici je prvým a jediným orlojom na Slovensku. Umiestnený je na priečelí domu kultúry v priestore novozrekonštruovaného Rínku sv. Michala. Orloj koncepčne predstavuje najväčšiu drevenú sochu na Slovensku - sediacu Madonu. Autormi diela sú akademickí sochári Viliam Loviška a Marcela Lovišková, autorom architektúry je architekt Ivan Jarina.
Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík, ktoré predstavujú kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka, kodifikátorov slovenského jazyka Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra, tiež predstaviteľov politického života z 20. storočia Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku. Sedem pohyblivých sôch slovanských apoštolov vytesal z topoľového dreva ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Ide o svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom - svätcov Cyrila a Metoda, Andreja Svorada, Beňadika, Gorazda, Bystríka a Vojtecha. Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí z orloja v Starej Bystrici jediný a prvý na Slovensku. Bez neho nemôže byť orloj orlojom. Vzhľadom na to, že ide o zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, obec oslovila pražskú firmu, ktorá ho pre obec navrhla a zostrojila. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu obce, nejde teda o kópiu iného orloja. Okrem astronomických údajov je na vonkajšom okraji astrolábu kalendárna doska, ktorá má 365 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel.
Nezastaví sa ani v zime
Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou. Vo vežičke sú umiestnené dva zvony. Jeden odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.
Orloj si budú môcť návštevníci pozrieť aj v zimných mesiacoch. „Galéria pod orlojom bude otvorená každý deň od 10. do 18. hodiny a odbíjanie orloja a promenádu apoštolov je možné vidieť každú hodinu v čase od 8. do 22. hodiny,“ povedala Ivana Chmúrová z UIC Galérie pod orlojom v Starej Bystrici.