ČADCA.KLOKOČOV. Kysuce sú známe nielen ropným prameňom v Korni, ale aj najväčším náleziskom kamenných gúľ v Európe. Pokiaľ si ich však inokrajci chcú pozrieť v Čadci a Klokočove, zostanú sklamaní. Viaceré vzácne „kusy“ ešte v minulosti skončili v súkromných záhradách.
Nálezisko v Megoňkách vyhlásili ešte v roku 2003 za prírodnú pamiatku, postupne však chátra. Návštevníci tam môžu ešte obdivovať guľu nazývanú Mary s priemerom tri metre. Vďaka tomu, že je takmer dokonalým rezom rozpolená, vidieť, že v jej jadre je hrubozrnný zlepenec, zatiaľ čo na povrchu je zrno horniny oveľa jemnejšie.
V oblasti Megoňiek sa až do osemdesiatych rokov 20. storočia ťažil kameň. Niektorí si myslia, že gule majú na rováši dávne civilizácie, prípadne mimozemšťania. Tí, čo stoja nohami pevne na zemi zasa hovoria, že sú výsledkom guľovitej odlučnosti horniny spôsobenej zvetrávaním. Táto hypotéza sa opiera o výskum puknutých alebo rozlomených exemplárov.
Čo sa týka Klokočova, niekoľko gúľ leží v skalnom defilé Klokočovské skálie pri osade Hrubý Buk, jedna s priemerom 55 centimetrov slúži na rázcestí v obci ako pätník. Ďalšia s priemerom 80 cm leží v koryte Predmieranky pri osade Klin.
Na záchranu vzácnych nálezísk chýbajú peniaze. Ako informoval riaditeľ Správy CHKO Kysuce Ján Korňan pomôcť by mohol veľký revitalizačný projekt, samozrejme, pokiaľ by bol úspešný.
Autor: ih