celok.
ČADCA. RUDINA. Primátori a starostovia okresu Čadca združení v ZMOK-u žiadajú zachovanie regiónu Kysúc (okresov Čadca a Kysucké nové Mesto). Požadujú, aby reforma štátnej správy prebehla na princípe subsidiarity a zohľadňovala myšlienku „verejná správa bližšie k občanovi“.
Včerajší snem poukázal aj na mnohé závažné skutočnosti, ktoré ohrozujú chod miest a obcí. „Ministerstvo financií pripravilo memorandum o spolupráci pri uplatňovaní rozpočtovej politiky orientovanej na zabezpečenie finančnej stability verejného sektora na rok 2013 medzi Vládou SR a Združením miest a obcí Slovenska. Tento dokument, aj keď má iba odporúčací charakter, je pre mestá a obce značne nevyhovujúci. Vláda ich v ňom zaväzuje, aby ušetrili v budúcom roku oproti vlaňajšku 10 % z bežných výdavkov (verejné osvetlenie, zimná údržba, odvoz smeti, kosenie, školstvo, šport...) a 5 % zo mzdových výdavkov. Starostovia vykonávajú úsporné opatrenia v obciach už od začiatku krízy, teda najmenej 4 roky a teraz už niet priestor na ďalšie šetrenie. ZMOK jednoznačne odmietol memorandum v znení akom ho pripravilo MF SR,“ informovala tajomníčka ZMOK-u Marta Sláviková.
Žiadajú zvolať mimoriadny celoslovenský snem
Ako ďalej povedala, v minulom roku, keď štát žiadal mestá a obce podieľať sa na konsolidácii verejných financií, tie sa vzdali podielu z výberu dane z príjmu fyzických osôb (FO), z ktorého sú financované. „V praxi to znamená, že predtým obciam prislúchalo 70,3 % z vybratej dane z príjmu FO, tento rok sa podiel pre ne znížil na 65,4 %, teda dostali menej o 100 miliónov eur. Spolu s tým nastal v tomto roku prepad vo výberu dane z príjmu FO, a tak dostali menej o ďalších 60 miliónov eur. Zníženie podielu financií o takýto veľký balík peňazí je vidieť pri samotnom chode miest a obcí. Ďalší prepad, prípadne šetrenie, by poznačilo výkon samosprávnych funkcií,“ vraví Sláviková.
ZMOK žiada zvolať mimoriadny celoslovenský snem ZMOS, ktorý by vzniesol požiadavky miest a obcí voči štátnemu rozpočtu. „Chceme zvýšiť podiel pre mestá a obce z výnosu dane z príjmov FO z terajších 65,4 % na pôvodných 70,3 %. Zároveň žiadame vládu preplácať žiadosti o platby z uskutočnených projektov z fondov Európskej únie v lehote maximálne 90 dní od schválenej žiadosti o platbu. V prípade, ak sa táto neuskutoční, chcú starostovia preplatiť úroky z úverov, ktoré si museli vziať na krytie projektov z fondov EÚ,“ dodala Sláviková.
Stretli sa aj starostovia z Dolných Kysúc
Včera sa stretli v Rudine na mimoriadnom sneme aj starostovia z Dolných Kysúc. Predstavitelia obcí a Kysuckého Nového Mesta združení v ZMODK-u (Združenie mesta a obcí Dolných Kysúc) sa rozhodli pripojiť k výzve na zvolanie mimoriadneho snemu ZMOS v súvislosti s financovaním obcí a miest. Zaoberali sa aj spomínanou reformou štátnej správy.
„Pre nás je prioritou zachovať pre obyvateľov maximálnu dostupnosť verejnej správy priamo v regióne - teda v Kysuckom Novom Mesta. V prípade, že pre šetrenie nie je možné zachovať inštitúcie v regióne Dolných Kysúc, uprednostňujeme riešenie, ktoré bude znamenať, že budú bližšie obyvateľom Dolných Kysúc, ich sídlo teda bude v Žiline,“ informoval predseda ZMODK-u Anton Tkáčik.
Ako sa môže pripravovaná zmena orgánov štátnej správy dotknúť Dolných Kysúc sme sa spýtali aj na Mestskom úrade v Kysuckom Novom Meste. „V našom meste sídli detašované pracovisko Úradu práce a sociálnych vecí Žilina. Ako sa ho dotkne zmena nevieme, predpokladáme, že v Kysuckom Novom Meste zostane. Donedávna sme tu mali aj detašované pracovisko Obvodného úradu Žilina - oddelenie všeobecnej vnútornej správy a živnostenské oddelenie. Obidve sa pri predaji budovy presťahovali do Žiliny. Samostatne ešte v našom meste pôsobí Správa katastra Katastrálneho úradu Žilina, ktorá v každom prípade u nás musí zostať. Ďalej je to Pozemkový úrad, ktorý paradoxne patrí pod Čadcu. Samostatne pôsobí v meste ešte Lesný úrad,“ informoval prednosta MsÚ Ľubomír Ježo.