HORNÝ VADIČOV. U Miroslava Káčeríka v Hornom Vadičove je medvedia návšteva častá. Kým v júli maco veľké škody nenarobil, minulý týždeň bolo včelárovej priateľke Anne Solivajsovej po medvedej návšteve do plaču. „Miro bol na týždňovom školení, takže som tu ostala sama. Medveď prišiel v pondelok v noci a potom aj v utorok nadránom. Padlo nám celé jedno včelstvo a zničil aj trinásť rámikov,“ povedala pani Anka.
V pondelok podľa nej veľa škody nenarobil. V utorok nainštalovala k úľom už aj rádio, ktoré pri nich vyhrávalo aj cez leto. „Neviem či ho to rádio rozzúrilo alebo čo, ale v utorok nám kompletne zničil už aj trinásť rámikov,“ pokračovala nešťastná včelárka. Škodu prišli obhliadnuť aj z Obvodného úradu životného prostredia v Žiline. „Preplatia však len hmotnú škodu, ale včelie dielo, ktoré má najvyššiu hodnotu, už nie,“ vysvetlila rozhorčená pani Anka.
Pokračovala, že ak medveď zničí úľ na jar alebo v lete, je ešte možno včelstvo zachrániť. Stačí k nemu pridať matku. Teraz, keď už boli včielky zazimované, sa to nedá.
Tento rok mali kysuckí včelári podpriemernú úrodu medu, kvôli jarným mrazom a následne suchému a horúcemu letu. V spojení s medvedími návštevami to môže byť pre včelárov likvidačné. „Nič sa nedá robiť budeme musieť presťahovať ostatné úle bližšie do dvora. Pritom nemáme istotu, že medveď nepríde do dvora. Už sme ho tam raz mali,“ konštatovala včelárka. Hnevá sa na to, že medvedie šelmy sú niekedy viac chránené ako človek. „Ľudia hovoria, že ich je len tu u nás vo Vadičove viac asi sedem. To je priveľa na takýto revír. Aj minule som bola na hríby a našla som laby a medvedí trus. Medvede sú našimi susedmi už dlho. Musíme si na nich zvyknúť. Len keby dali naším včielkam pokoj.