Štyri desiatky filmov z 12 štátov predstaví 17. ročník medzinárodného filmového festivalu o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii Etnofilm Čadca 2012, ktorý sa dnes začal v Čadci.
ČADCA. Výber filmov do súťaže je podľa riaditeľky Etnofilmu Silvie Petrekovej žánrovo výrazne pestrejší ako v roku 2010. Potešil záujem mladých filmárov, študentov Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Povzbudivá je aj kvalita 15 slovenských filmov zaradených do súťaže, po 4 filmy zastupujú v súťaži Maďarsko a Španielsko. Na sedemnástich ročníkoch Etnofilmu sa predstavilo celkovo 568 filmov z 34 krajín, uviedla riaditeľka festivalu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pripomenula, že Etnofilm je najstarším filmovým festivalom na Slovensku. Koná sa nepretržite od roku 1980, keď sa jeho zakladatelia na čele s Martinom Slivkom rozhodli umiestniť Etnofilm do Čadce. Vzhľadom na bohatstvo ľudovej kultúry v regióne Kysúc, ako aj potrebu kultivovať záujem o film v rôznych regiónoch Slovenska. Festival má trvalé miesto medzi odbornou, ale aj laickou verejnosťou ako unikátne filmové podujatie venované problematike etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie, spôsobu života ľudského spoločenstva a ľudovej kultúry prostredníctvom filmových diel, dokumentárnych filmov zo Slovenska i zahraničia, skonštatovala Petreková.
Pôda Etnofilmu sa podľa nej okrem súťažných projekcií pravidelne stáva dejiskom odborných seminárov, výstav a sprievodných kultúrnych podujatí. Návštevníci festivalu tak majú príležitosť nielen sa oboznámiť s najnovšími trendmi vo filmovom spracovaní etnografických tém, inšpirovať sa príbehmi o spôsobe života dnešného človeka v jeho rôznych podobách, ale aj zúčastniť sa inšpiratívnych stretnutí s tvorcami filmov, nadviazať nové profesionálne i osobné kontakty. Festival reflektuje aj aktuálnu kinematografiu ďalších žánrov, predovšetkým s dôrazom na slovenskú filmovú tvorbu a venuje sa aj pripomenutiu významných osobností slovenského a svetového filmového umenia, so zameraním na tvorbu osobností v profilovej oblasti, doplnila Petreková.
Najlepšie filmy získajú Grand Prix Zlatého turoňa, strieborného a bronzového turoňa. Okrem toho napríklad aj Cenu Martina Slivku za najlepší individuálny výkon slovenskému tvorcovi, Cenu Matice slovenskej za najlepší film o živote Slovákov v zahraničí, Cenu filmových novinárov, Cenu Kysuckej kultúrnej nadácie či Cenu študentskej poroty.
Hlavnými organizátormi 17. ročníka Etnofilmu Čadca 2012 sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci a Mesto Čadca.