Podľa neho v 70. rokoch, keď bola zrušená železnička spájajúca Krásno s Vychylovkou a oravskými obcami, odkiaľ vozili do krasňanského závodu Drevina drevnú hmotu, zavládol v tomto regióne smútok a nostalgia za úzkorozchodnou železničkou a parnými lokomotívami. „Železničku sa nepodarilo zachrániť ani rôznym združeniam, ktoré chceli túto trať ponechať ako turistickú atrakciu. Až združenie obcí a mesta Krásna nad Kysucou, ktoré sa spojili v mikroregióne Bystrická dolina začalo uvažovať o využití pozemkov, po ktorých viedla železnička na vybudovanie cyklotrasy,“ povedal Grapa.
Podľa starostu Starej Bystrice Jána Podmanického cyklotrasa bude patriť medzi najkrajšie na severozápadnom Slovensku. „Bystrická dolina okrem slovenského orloja tak ponúkne ďalšiu atrakciu, ktorá bude slúžiť turistom z celého Slovenska i zo zahraničia,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že v zime plánujú celú cyklotrasu udržiavať pre bežkárov. „Táto zima bude skúšobná a v budúcnosti chceme zabezpečiť profesionálnu dráhu pre bežkárov,“ povedal.
Priestor bývalej železničky bol zdevastovaný, zarastený hustými náletovými krovinami a stromami, zaplavený riekou Bystrica, poznačený zosuvmi svahov. Vďaka európskym fondom - Operačnému programu cezhraničná spolupráca Slovenská republika - Poľská republika sa podarilo zrekonštruovať železničku na cyklotrasu. „Výnimočnosť cyklotrasy je v tom, že je to prvý projekt využitia zrušenej železničnej trate na cyklotrasu, ktoré preferovalo i ministerstvo dopravy a plánovali začať s takýmito projektmi v novom plánovacom období. Kysučania predbehli zámery ministerstva dopravy a tento projekt uskutočnili už v tomto plánovacom období,“ povedal Grapa.
Cyklotrasa sa začína v Krásne nad Kysucou na námestí s dostatočným množstvom parkovacích miest pri prírodovedeckom múzeu, kde si návštevníci môžu pozrieť flóru a faunu Kysúc, ale aj repliku mamutej samice v životnej veľkosti, ktorá je atrakciou najmä pre mladších návštevníkov múzea. Cyklotrasa pokračuje po brehu rieky Kysuca a Bystrica, po kilometri jazdy prechádza popod železobetónový most, ktorý je najstarším železobetónovým mostom na území Slovenska a podľa Grapu pravdepodobne celého bývalého Uhorska. Bol postavený v roku 1891 a slúži doteraz automobilovej doprave. V katastrálnom území Krásna si môžu návštevníci prehliadnuť i vojenské bunkre z druhej svetovej vojny v tesnej blízkosti cyklotrasy. Bunkre slúžili ako súčasť obrannej línie nemeckých vojsk, ktoré bránili oslobodzovacím vojskám pri vstupe na Kysuce a najmä smerom na Ostravu.
Na cyklotrase sa nachádza aj Most lásky a priateľstva, na ktorom sa stretávajú mladí zaľúbenci a upevňujú si zámky na znak lásky. Nachádza sa tam približne 200 zámkov. „Zámky si chodia zamykať nielen zaľúbenci, ale aj páriky pred svadbou a niektoré páry si zamykajú zámky v deň svadby,“ povedal Grapa.
Celková dĺžka cyklotrasy na území Slovenska je takmer 30 kilometrov. Začína sa v Krásne nad Kysucou v nadmorskej výške 384 m a končí sa pri múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke v nadmorskej výške 725 m. Celkové prevýšenie je 1,34 %, čo nie je náročné ani pre menej zdatných cyklistov. Z novej cyklotrasy sa dá napojiť na ďalšie, napríklad pri vodnom diele v Novej Bystrici. Podľa Podmanického v Bystrickej doline a jej okolí je takmer sto kilometrov značených cyklotrás.