SNEŽNICA. V obci majú od roku 2010 poškodenú retenčnú nádrž. Utrhla sa pri povodniach, ktoré spôsobili škodu za milión eur. V Snežnici doposiaľ čakajú na jej opravu, prípadne výstavbu novej. Ministerstvo pôdohospodárstva objednalo znalecký posudok na Ústave súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, ktorý mal zistiť mieru zavinenia havárie.
Zo záverov posudku vyplynulo, že nádrž nepostavili v súlade s projektom. Išlo napríklad o použité kamenivo a spôsob jeho zabudovania. V oblasti jeho zakladania sa zanedbal inštitút prítomnosti autorského dozoru. Ministerstvo vzhľadom na to, že odborný znalecký posudok neurčil jednoznačný pomer zodpovednosti za vzniknuté škody (chyba projektanta, chyba dodávateľa stavebných prác alebo vplyv živelnej pohromy), požiadalo o stanovisko aj Slovenský vodohospodársky podnik a Obvodný úrad životného prostredia v Žiline, ktoré sa stotožňujú so závermi, že príčinou deštrukcie stavby bol nedostatočný projekt a chyba dodávateľa stavebných prác.
V súlade s týmito závermi zvolalo ministerstvo ešte v júli na Krajskom pozemkovom úrade v Žiline pracovné stretnutie za účasti všetkých zainteresovaných. Išlo o zástupcov dodávateľa stavebných prác a projektanta nádrže, ktorých oboznámili s výsledkami znaleckého posúdenia príčin, ktoré spôsobili škody na stavebnom objekte. Investor stavby vyzval zodpovedného projektanta ako aj dodávateľa stavebných prác, aby sa dohodli na podiele viny i podiele nákladov na odstránení škôd.
Škody musia odstrániť a stavbu uviesť do takého stavu, aby plnila svoj pôvodný účel. Zástupcovia dodávateľa i projektanta vyhlásili, že sa vyjadria do 90 dní, t.j. do 4. októbra. Ako informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želenáková, v súčasnosti rokujú s dodávateľom stavebných, ako aj projektových prác, o možnosti mimosúdnej dohody za účelom odstránenia následkov havárie nádrže.“
Hrádzu, ktorá sa v roku 2010 pretrhla, postavili v obci v roku 2009. Voda zaplavila vtedy viacero rodinných domov.
Povodne zničili infraštruktúru, zrekonštruované komunikácie. Nádrž mala zachytávať pri búrkach prebytočnú vodu a pomôcť pri záplavách. Paradoxne, pri tých v roku 2010 sa pretrhla a valiaca sa voda zatopila viaceré rodinné domy.