má štát zafinancovať zo štátnych hmotných rezerv.
TURZOVKA.KORŇA. V Turzovke spracovali operačný plán zimnej údržby, na základe ktorého je potrebné podľa dôležitosti zabezpečiť zimnú údržbu na takmer 75 kilometroch mestských komunikácií, na 850 štvorcových metroch schodov, 11 700 štvorcových metroch parkovacích miest, plán zahŕňa aj 2 400 metrov ručného čistenia plôch na pešej zóne.
„V minulých dňoch sme na skládku Mestského podniku služieb v Turzovke doviezli približne 100 ton chemického posypu a 250 ton inertného posypového materiálu za takmer 13-tisíc eur,“ informoval viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka.
Počas noci z 27. na 28. októbra napadlo v Turzovke okolo 10 až 12 centimetrov snehu. „V nedeľu nadránom a dopoludnia sme nasadili základnú techniku. Prepluhovali sme mesto traktormi s vlečnými radlicami a niektoré úseky nebezpečných stúpaní či klesaní miestnych komunikácií sme posypali soľou,“ dodal Kobolka.
Aj v Korni sa objavil prvý sneh. „Napadlo ho asi 5 centimetrov, povedal starosta obce Jozef Kontrík. V obci sa na zimnú údržbu dobre pripravili. Okrem dvoch traktorov, štyroch pluhov majú k dispozícii aj snežné pásové vozidlo. Lavínu využívajú pri kalamitách na prepravu osôb, potravín, poslúžila dokonca na zvoz mŕtveho lazníka.
K najviac problematickým patria osady, ktorých je 36. Až sedem kilometrov od obce sú vzdialené osady U Staní a Beskyd. Do niektorých – napríklad Do Šulcov, Pozlatkov a Malíkov sa s technikou v zime ani nedostanú. V osade U Staňov zasa s ňou vypomáhajú kone.
Viaceré osady zostali odrezané od sveta
Jednu z najťažších zím prežili obyvatelia Korne v roku 2006. V niektorých osadách boli nielen sedem dní bez elektrického prúdu, ale aj doslova odrezaní od sveta. Pre obrovské množstvo snehu mali problémy ľudia, ktorí išli za prácou, žiaci boli v tom čase pre mimoriadne prázdniny doma. Čo sa týka škôd, najväčšiu mali na obecnom úrade, kde utrhlo kotol na ústrednom kúrení. Celkovo ich odhadli na 700-tisíc korún. Z toho len dvadsaťtisícová bola na miestnom rozhlase. Zničené bolo tiež verejné osvetlenie.
Snehu padla za obeť jedna hospodárska budova a preborili sa strechy dvoch rodinných domov. Išlo o rekreačné domy, ktoré využívali majitelia žijúci na Morave. V tom čase v nich našťastie nikto nebol. Počas kalamity zostali odrezaní od sveta traja obyvatelia v osade Beskyd. Tým priviezli potraviny pomocou „lavíny“.
Lavínou zviezli do dediny mŕtveho lazníka
Najtragickejším momentom celej kalamity bolo úmrtie 56-ročného obyvateľa v osade U Sobčákov. Ten údajne mával epileptické záchvaty. Skonal na Štedrý deň, ráno ho v jeho chalúpke našli mŕtveho. Do dediny ho takisto zviezli lavínou. Počas dní, keď zima vyčíňala najviac, mali dokonca v obci dva požiare - horeli dve drevenice.
Obrovskú snehovú kalamitu zažili Kysuce aj tento rok vo februári. Štát vyplatil 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca za záchranárske práce. Obce financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či mechanizmy ktoré si požičali od súkromníkov. Viackrát vyzvali vládu, aby im verifikované náklady uhradila čo najskôr. Na účty ich však dostali až v auguste. Je možné, že túto zimu už budú mať hornokysucké obce k dispozícii ťažké mechanizmy, o ktorých v súčasnosti prebiehajú rokovania. Štát by ich mal zafinancovať zo štátnych hmotných rezerv.