ČADCA. Za nepoužitie zimných pneumatík môžu policajti uložiť pokutu 60 eur. Neodstránenie ľadu a snehu, ktorý by sa mohol počas jazdy uvoľniť, vyjde vodiča tiež na 60 eur. Nepoužitie svetiel za zníženej viditeľnosti ďalších 60 eur a nepoužitie svetiel do hmly 30 eur. „Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o jeho evidencii. K bezpečnej jazde prispieva aj kontrola bŕzd a batérie. Skontrolovať odporúčame takisto osvetlenie, funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu. Jednoducho, treba pripraviť svojho tátoša na jazdu v sťažených, zimných podmienkach,“ informuje hovorkyňa Denisa Baloghová z Prezídia PZ SR.
Kedy použiť hmlové svetlá a zimné pneumatiky
Ak jazdí niekoľko vozidiel za sebou, v prípade použitia svetiel do hmly polícia odporúča, aby ich použili vodiči jazdiaci prví a poslední v kolóne. Predíde sa tým zbytočnému oslepovaniu ďalších vodičov. Hmlové svetlá treba zapnúť za hmly, dažďa alebo sneženia.
Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza, vodič osobného auta ho môže použiť v cestnej premávke len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav, v čase od 15. novembra do 31.marca, mimo tohto obdobia len v prípadoch, ak sa na ceste nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza.
„Pripomíname vodičom, že ak sa chcú vyhnúť pokute, v obci treba dodržiavať rýchlosť 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici platí rýchlosť 130 km/h. Všetci pasažieri vozidla musia byť pripútaní vpredu aj vzadu bezpečnostnými pásmi. Netreba zabúdať ani na deti, tie musia sedieť pripútané v detských sedačkách,“ hovorí Baloghová.
Aj nepovinná výbava môže prísť vhod
Polícia ďalej odporúča mať v aute napríklad ťažné lano, štartovacie káble, ale aj náhradné žiarovky a nemrznúcu vodu do ostrekovačov. „Síce nie sú povinnou výbavou vozidla, ale môžu prísť vhod práve v najneočakávanejšej chvíli. Najmä v zimnom období, keď sa vodiči chystajú na dlhšiu cestu, je dobré mať v aute deku alebo teplejšie oblečenie pre prípad, ak by sa dostali do kolóny,“ odporúča Baloghová.
Sneh, ľad a námraza sa podpisujú pod mnoho „ťukancov“ na vozidlách. Ide o škodové udalosti, ku ktorým nie je potrebné volať políciu. „Vodičom preto odporúčame mať v aute tlačivo Správu o nehode. Je dobré ju už vopred vyplniť. Stáva sa, že keď naozaj dôjde ku vzniku škodovej udalosti, človek je v strese alebo v šoku a nepodarí sa mu vyplniť tlačivo presne, prípadne niektoré údaje zabudne vyplniť,“ dodáva Baloghová.
Autor: ih