ČADCA. Lesy SR spravujú v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina lesné pozemky a iný lesný majetok na výmere približne 18-tisíc hektárov. Ide o zhruba 27 percent lesného pôdneho fondu Kysúc. V rámci monitoringu a ochranných opatrení nainštaloval Odštepný závod (OZ) v Čadci počas jarného a letného rojenia podkôrnych škodcov 367 feromónových lapačov. Oblasť Kysúc je špecifická tým, že veľkú časť kalamít - až 45 percent - má na svedomí huba podpňovka. Nasleduje podkôrny hmyz a vietor.
Snažili sa likvidovať aj tvrdoňa smrekového
„Do lapačov sa odchytilo 3 459 000 imág lykožrúta smrekového, 3 529 000 lykožrúta lesklého, 7,2 tisíc lykožrúta severského a 22,4 tisíc drevokaza čiarkovaného. V rámci monitorovania populácie podkôrnych škodcov prevádzkoval závod ďalších 36 lapačov na najvýznamnejších hmyzích škodcov. V rámci metód integrovanej ochrany položil a následne asanoval 88 kusov klasických lapákov,“ informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Pre zmapovanie výskytu a spresnenie prognózy možnej gradácie početnosti inštalovali aj lapacie kôry na najvýznamnejšieho škodcu ihličnatých sadeníc a nárastov – tvrdoňa smrekového. Ten v niektorých oblastiach stredného a východného Slovenska spôsobuje vážne problémy pri zalesňovaní plôch po rozsiahlych smrekových kalamitách. Na preventívne a priame obranné opatrenia proti biotickým aj abiotickým škodlivým činiteľom vyčlenil závod v Čadci vyše 55-tisíc eur.
Drevo z Kysúc ide zväčša pre tuzemských odberateľov
Od januára do konca septembra vyťažil a spracoval OZ 128 635 kubíkov drevnej hmoty. Z toho bolo 1 024 kubíkov z listnatých drevín (išlo zväčša o buk), ostatok boli ihličnaté dreviny - predovšetkým smrek. Z celkového objemu bolo 7 706 kubíkov „výchovnej“ ťažby, išlo o prebierky v porastoch do 50 rokov. Ostatná bola náhodná – kalamitná.
„Drevnú hmotu dodali tuzemským zmluvným odberateľom, okrem 227 kubíkov ihličnatej guľatiny, ktorú v elektronickej aukcii vysúťažil poľský odberateľ,“ povedal Rezek.
Trend ťažby dreva a spracovania kalamity má výrazne klesajúcu tendenciu. Kým v roku 2010 Čadca vyťažila viac ako 500-tisíc kubíkov, vlani to bolo takmer 254-tisíc. Lesy SR, teda aj OZ v Čadci, budú tento rok pokračovať v odovzdávaní lesov pôvodným majiteľom. Tento proces však podľa Rezeka komplikuje rozdrobenosť vlastníctva či súdne spory.
Kysucké lesy