V Čadci začali s výsadbou parku, ktorý zničila vlaňajšia smršť

Mesto Čadca začalo včera s obnovou zničeného parku na Hviezdoslavovej ulici. Počas vlaňajšej veternej smršte tam v priebehu niekoľkých minút povytrhával prírodný živel niekoľko desiatok rokov staré lipy. Na ich mieste teraz vysádzajú bresty, buky, agáty,

Mesto Čadca začalo včera s obnovou zničeného parku na Hviezdoslavovej ulici.Mesto Čadca začalo včera s obnovou zničeného parku na Hviezdoslavovej ulici. (Zdroj: (AM))

vŕby, brezy a jarabiny.

ČADCA. Takmer 160-tisíc eur dosiahli škody, ktoré narobila vlaňajšia júlová veterná a búrková smršť. Zničilo pri nej aj najstarší park v meste. Teraz by niekoľko desiatok rokov staré lipy mali nahradiť bresty, buky, agáty, vŕby, brezy a jarabiny. Iniciátorkou výsadby je Mária Bátorová, členka Kysuckej kultúrnej nadácie, ktorá darovala mestu 38 kusov drevín. Ich výsadbu realizuje Mestský podnik služieb v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čadčania si doposiaľ spomínajú na 19. júl, kedy sa prihnali silná búrka a vietor. Stačilo niekoľko pár minút a najstarší park sa zmenil na nepoznanie. Krátko pred 16. hodinou, zasiahla mesto veterná smršť spojená s prívalovým dažďom a krupobitím. Besniaci živel, ktorý naháňal ľuďom hrôzu, vyvracal stromy aj s koreňmi. Tí, ktorí po lejaku vybehli na Hviezdoslavovej ulici z okolitých panelákov a domov, nechceli veriť vlastným očiam. Na miesto prišli hasiči aj policajti, ktorí zisťovali, či sa pod prevrátenými mohutnými stromami nenachádzajú nejakí ľudia. Našťastie, neboli žiadne obete. Ľudia hovoria, že sa tak stalo zrejme zázrakom.

SkryťVypnúť reklamu

Park vysadili krátko po druhej svetovej vojne

Medzi smútiacimi Čadčanmi bol aj pamätník, kronikár, dnes už nebohý Miroslav Golis z Čadce: „Tento park pri rieke Kysuca vysadili tesne po druhej svetovej vojne. Chodili sem skauti, mladí ľudia si tu vyznávali lásku, nečudo, že k tomuto miestu má veľa Čadčanov citový vzťah. Je to hrozné, čo dokázal napáchať živel za taký krátky čas,“ povedal.

Od 16. hodiny, kedy sa začala búrka, mali čadčianski profesionálni hasiči desať výjazdov. Väčšinou išlo o vyvrátené stromy a čerpanie vody z pivníc. Jeden zo stromov spadol aj na budovu železničnej zastávky na trati Čadca – Makov. Čadčania okrem parku prišli o strom pred mestským úradom, ktorý bol symbolom Vianoc. Vyvrátilo ho aj s koreňmi.

Poškodená zostala pravostranná hrádza rieky Kysuca v oblasti centrálnej mestskej zóny. Škody boli na autách, stavebných objektoch, budovách, časti striech a plotov, zdevastovaný zostal mobiliár centra mesta. Hneď po skončení besnenia sa pustili do prác okrem hasičov aj pracovníci Mestského podniku služieb a desiatky ďalších ľudí. Okrem techniky pomáhali profesionálni pílčici, lesné traktory s navijakom či lesovozy s hydraulickou rukou.

SkryťVypnúť reklamu

Veterná smršť pripravila múzeum o časť strechy

S následkami pohromy bojovali aj v Kysuckom múzeu v Čadci, najvýznamnejšej kultúrnej a vedeckej inštitúcie na Kysuciach, postavenej takmer pred sto rokmi. Mali tam zatečené kancelárie, knižnicu, kotolňu či pracovisko konzervátora v suteréne. Očití svedkovia hovorili, že pohľad z okna pripomínal výhľad z kapitánskeho mostíka lode rútiacej sa do prívalovej vlny tsunami. Na parapety bubnoval ľadovec vo veľkosti čerešne až slivky, cez zatvorené okná pretekala voda, až kým sa neozval škripot a časť strechy sa roztvorila ako konzerva nad hlavami kolegov, ktorí sa v tom čase nachádzali v podkrovných pracovniach. Na parkovisko múzea hneď vedľa služobnej dodávky dopadol veľký kus plechu vytrhnutý zo strechy susednej predajne.

SkryťVypnúť reklamu

Po odtrhnutí značnej časti strešnej krytiny začala do múzea prúdiť voda a pretekať na nižšie podlažia, kde spôsobila značné škody. Po utíšení rozzúreného živlu múzejníci takmer do polnoci zakrývali obnažený krov impregnovanou fóliou, aby masívny prienik vody do budovy nespôsobil ďalšie škody.

Na mieste, kde stal „vianočný strom“, vyrástlo v máji veľké srdce zo živých kvetov. Mesto vyčíslilo následky pohromy aj finančne. Celková škoda na majetku mesta bola 158 203 €. V tejto sume bola zahrnutá tiež spoločenská hodnota stromov, ktorá predstavovala 101 564 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 095
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 733
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 075
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 715
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 356
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 641
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Najlepším strojárom sa stal Matej Mrmus (tretí zľava).

Matej Mrmus vyhral súťaž Zenit Skills.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu