V kysuckej Korni zostali dnes základná i materská škola zatvorené. Mnohým rodičom správa o štrajku pripravila nemalé starosti. V čase, keď obec trpí 12 percentnou nezamestnanosťou a mnohí dochádzajú za prácou do Českej republiky, si nie všetci môžu dovoliť zostať doma na dovolenke či využiť potvrdenie od lekára o ošetrení člena rodiny.
KORŇA. KLOKOČOV. Starosta Korne Jozef Kontrík hovorí, že aj v ich obci riešili problém, čo s deťmi, ktoré nepôjdu pre štrajk do školy a škôlky.
Mnohým rodičom táto správa totiž spôsobila vrásky na čele. V obci žije 2 137 obyvateľov, v súčasnosti je tam 12-percentná nezamestnanosť. Mnohí v snahe uživiť rodinu dochádzajú za prácou do susednej Českej republiky.
„Museli sme rodičom ukázať, že samospráva tu existuje a problém, ktorý nastal, rieši. Máme tu vysokú nezamestnanosť, nečudo, že ľudia sa boja o prácu. Mnohí sa obávajú čerpať pre štrajk dovolenku, alebo navštíviť lekára, aby im dal potvrdenie o ošetrení člena rodiny,“ vysvetľuje starosta.
V Korni majú pre deti pripravený program
Základnú školu navštevuje 194 detí, ďalších 50 je škôlkarov. Do štrajku sa zapojilo z obidvoch zariadení 23 pedagogických a 9 nepedagogických zamestnancov.
Deti, o ktoré sa počas štrajku nebudú môcť rodičia postarať, môžu navštevovať „centrum“, ktoré bude fungovať v miestnom reštauračnom zariadení. Vyčlenili tam na tieto účely priestory, ktoré sa využívajú pri rôznych slávnostných príležitostiach.
„Deťom sa budú venovať pracovníčky obecného úradu, ktoré majú pre ne prichystané viaceré aktivity. Či túto možnosť rodičia využijú, nevieme. Je možné, že deti nakoniec zostanú doma pri starších súrodencoch či starých rodičoch,“ hovorí starosta.
V Klokočove sa deti učia v núdzovom režime
V Klokočove sa brány školy a škôlky otvorili. Tamojšiu školu nedávno vytopilo, doposiaľ tam pracujú na odstraňovaní havarijného stavu.
„Nakoľko nastal sklz vo vyučovaní, pedagógovia sa rozhodli normálne vyučovať, aj keď štrajk podporujú,“ povedal starosta Ľuboš Stríž. Namiesto v triedach, ktoré zatopilo, sa 214 detí učí v náhradných priestoroch.
Školu, ktorá prešla predčasom náročnou rekonštrukciou, postihla 3. novembra havária. Na druhom poschodí prasklo vodovodné potrubie, voda postupne stekala až na prízemie.
Zaplavila učebne, zborovňu, riaditeľňu, zničila učebné pomôcky, znehodnotila inventár kabinetov. Poškodené zostali kopírky, počítače, tlačiarne, takisto rôzna dokumentácia. Všetko zatieklo, zo stien opadávala omietka, podlahy vydulo.
Stavebné práce súvisiace s odstraňovaním havárie si vyžiadajú podľa slov starostu 22-tisíc eur. Čo sa týka škôd na učebných pomôckach a zariadení školy, tie odhadli na 15-tisíc eur. Predpokladajú, že deti sa v núdzovom režime budú vyučovať do Vianoc.