Novela o službách v zamestnanosti z dielne ministerstva práce robí problémy kysuckým podnikom a organizáciám, ktoré zamestnávajú ľudí v chránených dielňach a pracoviskách. Hrozí, že po oklieštení príspevkov zaniknú a ľudia zostanú bez práce.
ČADCA. Novelu zákona o službách v zamestnanosti v podobe, ako ho prezentovalo ministerstvo, považujú podniky a organizácie zamestnávajúce ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou v chránených dielňach či pracoviskách, za likvidačnú. Ide najmä o prevádzkové náklady.
„Dávali sme k tomu pripomienky, robili sa i podpisové akcie za zachovanie zákona v takej podobe, ako platí teraz. Nevieme však, čo bude ďalej. Vláda odôvodňuje svoje konanie tvrdením o zneužívaní zákona. Načo sú však potom kontrolné orgány?,“ argumentuje predsedníčka výrobného družstva Okrasa v Čadci Anna Ostružiarová. Z celkového počtu 120 zamestnancov je 21 so zníženou pracovnou schopnosťou, na chránenom pracovisku a v chránenej dielni pracuje 15 ľudí.
Tento rok vyrobili v Okrase 3,5 milióna vianočných ozdôb, ktoré vyexpedovali do zahraničia ešte v polovici októbra. Najväčším odberateľom bolo Rakúsko, ozdoby z Kysúc však budú krášliť stromčeky aj v Nemecku, Taliansku či Amerike.
Tento rok bol dopyt najmä po vianočných guliach ladených do zlata a biela s priemerom 7 až 15 centimetrov. Vyše 90 percent zamestnancov Okrasy tvoria ženy. Export tvorí až 97 percent výroby. Výroba v družstve, ktoré má vyše 50-ročnú tradíciu, je zameraná na ručnú prácu bez využitia strojov, čo zaručuje originalitu každého kusa výrobku.
V okrese Čadca funguje takmer 240 chránených dielní
V okrese Čadca v súčasnosti funguje 236 chránených dielní a chránených pracovísk, v ktorých pracuje 349 ľudí. Okres patrí v rámci Slovenska dlhodobo medzi tie s najvyšším zastúpením ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou.
Podľa informácie Jána Pidycha z Úradu práce v Čadci, pre väčšinu zamestnávateľov príspevok na zariadenie chránenej dielne nie je motivačný. „Napríklad u profesií predavačka, upratovačka či administratívny pracovník je väčšina nákladov na zriadenie pracovných miest minimálna. Príspevok je motivačný napríklad pri výrobných činnostiach,“ hovorí Pidych. Vďaka prevádzkovým nákladom je podľa neho možná dlhodobá udržateľnosť zamestnanosti v chránených dielňach.
Chcú vraj sprehľadniť poskytovanie príspevkov
„Ministerstvo práce pripravilo návrh novely, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o službách zamestnanosti v súlade s Aktualizáciou národného programu reforiem SR, vrátane návrhov na úpravu časti osem, ktorá sa týka podpory zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím. Navrhované zmeny sa vypracovali na základe iniciatívneho návrhu Asociácie zamestnávateľov občanov so zdravotným postihnutím, ktorý ministerstvu predložila v júni 2012,“ argumentuje Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva práce.
Ako ďalej povedal, chcú systémovo stransparentniť a sprehľadniť poskytovanie príspevkov na aktívne opatrenia na trhu práce bez možnosti prekrývania účelu v rámci viacerých príspevkov. Súčasne zvýšiť efektívnosť vynakladania financií na podporu väčšieho počtu pracovných miest určených pre túto skupinu občanov. Návrh zákona sa v období od 10. do 30. októbra stal predmetom medzirezortného pripomienkového konania a je v legislatívnom procese.
„Ministerstvo v tomto čase vyhodnocuje vznesené pripomienky. Na ďalšie legislatívne konanie sa následne predloží taký návrh, ktorý bude výsledkom vzájomných rokovaní ministerstva práce s pripomienkujúcimi subjektmi, vrátane reprezentatívnych zástupcov ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí vzniesli svoje zásadné pripomienky k novele,“ dodal Jurči.