ČADCA. Každý gurman sa teší na domácu zabíjačku. Keď sa začne pariť z hrncov, len málokto myslí na nebezpečné cholesteroly. Nie všetci majitelia úžitkových zvierat však dodržiavajú zákon, ktorý ukladá, že domáce zabíjačky musia byť pod dohľadom veterinárov.
Niektoré vedľajšie produkty treba neškodne odstrániť
„Zabíjanie hovädzieho dobytka a ošípaných pre domácu spotrebu je chovateľ povinný nahlásiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Čadci. Musí dodržať požiadavky na ochranu zvierat v čase zabíjania. Tie musia byť ušetrené každého zbytočného podráždenia, bolesti alebo utrpenia počas presunu, ustajnenia, znehybnenia, omráčenia a zabitia.
Takisto je potrebné dodržať požiadavky na neškodné odstránenie vedľajších živočíšnych produktov vzniknutých pri domácej zabíjačke a to prostredníctvom Asanačného ústavu v Mojšovej Lúčke,“ informuje riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Janka Ščuryová.
Niektoré vyšetrenia hradí štát
U hovädzieho dobytka je špecifikovaným rizikovým materiálom lebka, okrem čeľuste, vrátane mozgu, očí a miechy zvierat starších 12 mesiacov. Tiež chrbtica u zvierat starších ako 30 mesiacov, mandle, črevá od dvanástnika po konečník a mezentérium zvierat každého veku. U oviec a kôz je to lebka vrátane mozgu a očí, mandle a miecha zvierat starších ako 12 mesiacov. Okrem toho aj slezina a časť tenkého čreva (ileum) u zvierat každého veku. Odstraňovanie vedľajších živočíšnych produktov hradí chovateľ.
„U hovädzieho dobytka nad 72 mesiacov sa musí odobrať vzorka na vyšetrenie BSE (choroba šialených kráv) súkromným veterinárnym lekárom. Ide o tkanivo predĺženej miechy. Toto vyšetrenie hradí Štátna veterinárna a potravinová správa. Hovädzie mäso z dobytka staršieho ako 72 mesiacov sa môže konzumovať až po zistení negatívneho výsledku tohto vyšetrenia. U ošípaných sa musí odobrať vzorka na vyšetrenie trichinely, ktorá pozostáva z tkaniva z oboch bráničných pilierov. Toto vyšetrenie hradí chovateľ v súlade s cenníkom,“ dodala Ščuryová. Za porušenie uvedených povinností t.j. zákona o veterinárnej starostlivosti hrozí chovateľovi pokuta vo výške od 400 do 1000 €.