Vianočné sviatky, nech sa slávia kdekoľvek, prinášajú túžobné očakávanie i radostnú nádej. „Aj v našom biskupstve, tak ako v celej cirkvi, chcú kňazi v tomto období v rámci svojej pastoračnej činnosti pripraviť pre svojich veriacich, ale aj pre ľudí, ktorí sú mimo cirkvi, čo najpríťažlivejšie Vianoce. Veriaci človek si totiž uvedomuje skutočnosť v duchu slov sv. Hieronyma, že ak by sa Kristus narodil aj tisíckrát na túto zem, ale v našom srdci by sa nenarodil, zbytočne by prišiel medzi nás,“ hovorí biskup Viliam Judák.
Veriaci chcú podľa jeho slov získať pred vianočnými sviatkami vo sviatosti zmierenia pokoj pre svoju dušu a vyrovnať nezrovnalosti vo svojom vzťahu k Bohu i k blížnym: „To vyžaduje od duchovných pastierov stráviť celé hodiny pri vysluhovaní tejto sviatosti. Zapájajú sa do nej aj kňazi, ktorí pôsobia na našom biskupskom úrade a v Kňazskom seminári sv. Gorazda či kňazi vykonávajúci iné služby v diecéze.“
Biskup navštevuje starých kňazov, aj detské domovy
V Nitre vrcholí predvianočné spovedanie na poslednú adventnú nedeľu, čo bude v tomto roku posledný deň pred Štedrým večerom. „V adventom čase je milou povinnosťou biskupa navštíviť viacero charitatívnych zariadení v meste i v diecéze, najmä detské domovy. Navštevujem chorých a starých kňazov, hoci táto návšteva sa neviaže iba na adventné či vianočné obdobie. Takéto stretnutie je vždy obohacujúce. Vzácne je, že v našom biskupstve sú na odpočinku spolu s otcom kardinálom aj ďalší štyria otcovia biskupi,“ hovorí Viliam Judák.
Súčasťou vianočného obdobia sú mnohé dobročinné akcie, na ktorých je vítaná i potrebná účasť biskupa. „Pred odchodom na vianočné prázdniny sa v Kňazskom seminári sv. Gorazda, kde sú seminaristi Nitrianskej a Žilinskej diecézy, koná anticipovaná Štedrá večera, pri ktorej sa tešia najmä naši bohoslovci na slávenie Vianoc vo svojich farnostiach a rodinách, kde pobudnú až do sviatku Troch kráľov. V predvianočných dňoch sa stretávame na našom biskupskom úrade aj so zamestnancami, ktorí tu pracujú. Samotný Štedrý deň sa robia prípravy na slávenie vianočnej liturgie, na ktorú prichádzajú mnohí obyvatelia Nitry, ale i veriaci z blízkeho či vzdialeného okolia,“ dozvedáme sa.
Pred štedrou večerou je v katedrále vigílna svätá omša, určená najmä starším veriacim a deťom. O 18. hodine sa rozozvučia všetky zvony, ktoré pozývajú k štedrovečernému stolu: „Z hradného areálu, ktorý je osvetlený, vidieť rozžiarené mesto, okná domov a bytoviek, kde ľudia dobrej vôle tešiaci sa z blízkosti svojich blízkych, sadajú k sviatočnému stolu. Na našom biskupskom úrade sú to okrem kňazov a rehoľných sestier, ktorí tu pôsobia, aj kanonici, kňazi z farností, i tí, ktorí by inak slávili Vianoce sami. Je nás pri veľkom stole aj do tridsať. Pri večeri doteraz nechýbal ani otec kardinál Ján Chryzostom Korec.“
Vianočné dobroty pripravujú rehoľné sestry
Keďže stolovníci pochádzajú z rôznych častí Slovenska, prejavuje sa to aj v rozličných zvykoch pri vianočnom stole. „Vianočné dobroty pripravujú rehoľné sestry z rehole premonštrátov. Večeru začíname modlitbou a čítaním Svätého písma o udalostiach, ktoré nám približujú príchod Spasiteľa sveta na túto zem. Zaznievajú koledy a spomínajú sa radostné udalosti zo života. Spomíname i na ľudí, ktorí ešte pred časom boli medzi nami. Na záver nechýbajú aspoň symbolicky, darčeky. Samozrejme, mnohým zaletí myseľ aj do rodného kraja, k naším blízkym. Atmosféra je vždy neopakovateľná. Nasledujúci čas je venovaný tichej modlitbe a spomienkam. Myslím vtedy nielen na mojich rodičov a súrodencov, kňazov a všetkých v Nitrianskom biskupstve, ale aj na zasnežené Kysuce,“ prezrádza biskup.
Pápež Ján Pavol II. si Nitru zamiloval
Štedrovečerná svätá omša je v katedrále o 22. hodine. Okrem veľkého množstva ľudí prichádzajú na ňu predstavitelia župy, mesta a univerzít. „Mnohí si uvedomujú, že toto miesto nazval pápež Ján Pavol II „slovenským Betlehemom“, odkiaľ sa šírila viera do celého Slovenska i mimo jeho hraníc. Pri svojej návšteve tohto mesta 30.6. 1995 pred tristotisícovým zástupom prevažne mladých ľudí povedal: „Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v celej stredovýchodnej Európe. Tu sa od roku 828 pšeničné zrno stáva v Eucharistii Telom Kristovým... Preto som túžil navštíviť Nitru. Ešte za života svätého Metoda tu bola zriadená diecéza. Katedrálny chrám, ktorý sa vypína nad mestom, je jedným z najstarších biskupských sídel medzi slovanskými národmi. Drahí priatelia, uvedomte si, aký neoceniteľný je dar, ktorý ste dostali od Boha. Dostal sa k vám po dlhej ceste generácií, od čias svätého Cyrila a Metoda. Prijmite ho v zodpovednej slobode a usilovne ho zveľaďujte!“ Jeho osvietená socha v nadživotnej veľkosti na hradnom námestí, pomenovanom po ňom, to výrazne pripomína,“ hovorí Viliam Judák.
Ďalšie vianočné dni, ako dodáva, slávia s vďačným a radostným srdcom. Do katedrály v tieto dni prichádzajú rodiny s deťmi obdivovať vianočnú výzdobu, predovšetkým betlehem. Na Nový rok po svätej omši pozývajú všetkých zúčastnených v chráme na novoročné stretnutie v biskupskej rezidencii, kde si do nového občianskeho roka navzájom zavinšujú požehnané obdobie.