ČADCA. Vianočné sviatky a Silvester sa tradične spájajú so zábavnou pyrotechnikou. „Ide o veľmi nebezpečný druh zábavy, ktorá môže skončiť nielen požiarom ale aj trvalým poškodením zdravia. Pri nesprávnej manipulácii s týmito predmetmi vzniklo v minulosti na Slovensku nemálo požiarov. Napríklad, v roku 2011 išlo na Kysuciach o jeden požiar so škodou 50 eur, našťastie, k zraneniu osôb nedošlo.
So „zábavnou“ pyrotechnikou môžu manipulovať len osoby staršie ako 18 rokov, len pri niektorých sa znižuje veková hranica nad 12 rokov,“ hovorí Roman Jakubík z oddelenia požiarnej prevencie Hasičského a záchranného zboru v Čadci.
Zo zábavnej pyrotechniky, ktorá sa voľne predáva, sú známe prskavky, kapsle, petardy, bombardy, ohňopády, blikavky, ohnivé kolesá, lietajúce motýle, vybuchujúce guličky, ohnivé fontány, rakety, svetlice či farebné dymy.
„Pyrotechnické výrobky sa musia skladovať mimo dosah detí v uzatvorených nádobách na suchom a chladnom mieste. Keď zistíme, že nefungujú, opakovane ich nezapaľujeme. Nenosíme ich voľne vo vrecku, po použití ich odhodíme do nádoby s vodou. Môžeme ich použiť len na voľnom priestranstve, nikdy nie v obytných priestoroch, resp. uzatvorenom priestore, alebo na miestach, kde by mohol vzniknúť požiar,“ upozorňuje Jakubík.
Najviac požiarov v tejto súvislosti vzniká pri neodbornej manipulácii, nedbanlivosti a neopatrnosti. Pri požiaroch v obytných priestoroch je typické šírenie plameňa s množstvom hustého toxického dymu z horľavých materiálov (nábytok,, koberce, záclony, textil).Rýchlosť šírenia požiaru od zápalky, cigarety, sviečky ovplyvňuje množstvo kyslíka v miestnosti. Pri bytových požiaroch dochádza jednak k veľkým škodám na majetku, tiež k stratám na ľudských životoch. Tragédie často zapríčiní inhalácia dymu a jedovatých plynov,“ vysvetľuje Jakubík.
Použitie pyrotechnických výrobkov sa robí pod dohľadom dospelej zodpovednej osoby. Každý požiar treba nahlásiť na tel. č. 150.
Autor: ih