ČADCA. Asi málokto u nás tušil, že v okolí je množstvo fanúšikov a priaznivcov horolezectva, športu, ktorý tým menej zdatným a trpiacim z výšok skôr naháňa strach ako pôžitok. Avšak každý z nás je iný. Skupinka okolo Miroslava Kufu, dnes už predsedu klubu Hory Kysúc spojila sily a postupne získala peniaze na postavenie horolezeckej steny v Čadci, ktorá už dnes stojí v športovej hale pri futbalovom štadióne.
Stena je pripravená, veď v piatok o 19. hodine ju slávnostne otvorili samotní predstavitelia klubu Hory Kysúc za asistencie predsedu komisie mládeže a športu v Čadci Eduarda Gábriša. Stena je pripravená pre profíkov, ale aj pre širokú verejnosť a nové nádejné lezecké talenty. Uvidíme, možno raz v Čadci vyrastie nový Reinhold Messner. Viac pre MY Kysucké noviny povedal predseda klubu Hory Kysúc Miroslav Kufa.
Vaším životným štýlom sú už dlhodobo rôzne outdoorové športové odvetvia, v zime zas lezenie po horolezeckých stenách a podobne. Ako si spomínate na svoje športové začiatky?
- S outdoorovým športom som začal asi pred 25 rokmi spolu so svojou partiou z Čadce a okolia. Venovali sme sa športom ako horské bicykle, turistika, vysokohorská turistika, lezenie na skalách, neskôr sa k tomu pridali aj splavy divokých riek. V zimnom období sme chodili liezť na umelé steny do blízkeho okolia, napríklad do Považskej Bystrice a Rožnova pod Radhoštem, keďže u nás na Kysuciach nebolo v zimných mesiacoch veľa možností pre lezecký šport.
V Čadci sa podobným športom dalo venovať len vonku. Kedy prišla myšlienka, aby horolezecká stena vznikla práve u nás v Čadci a mohol sa tento šport rozvíjať aj v našom regióne?
- Pred dvoma rokmi nás prestalo baviť strácať čas jazdením po okolitých lezeckých stenách a rozhodli sme sa vybudovať podobnú stenu na Kysuciach.
V piatok bola v Čadci v športovej hale pri futbalovom štadióne slávnostne otvorená horolezecká stena. Povedali by ste nám niečo o ceste, ktorá zabezpečila to, že táto stena je práve u nás na Kysuciach?
- S myšlienkou som prišiel ja a Vladimír Pavlus. Začali sme žiadosťou o grant od jednej telekomunikačnej spoločnosti. Po získaní tohto grantu nás to povzbudilo a založili sme klub Hory Kysúc aj spolu s bratmi Martinom a Borisom Šedom. V tomto zložení sme opäť požiadali o grant, tentokrát od jednej energetickej spoločnosti.
Tento grant však bolo možné získať len v hlasovacej súťaži, kde sme spomedzi veľkého množstva uchádzačov získali najviac hlasov z celého Slovenska, za čo by sme sa chceli poďakovať všetkým, čo nás podporili svojím hlasom. Okrem grantu sme zohnali peniaze aj od niektorých firiem na Kysuciach, za čo im taktiež veľmi ďakujeme. Dali sme vypracovať projekt steny od bratov Repčíkovcov zo Žiliny a pred nami bolo už „len“ zhotovenie samotnej steny. Celú realizáciu sme urobili spoločnými silami my horolezci a členovia klubu Hory Kysúc.
Horolezecká stena slúži členom klubu Hory Kysúc, otestovať náročnosť steny si môže skúsiť aj široká verejnosť a ostatné športové kluby, školy, CVČ, Keric a ďalšie združenia. Prezradili by ste záujemcom, ktorí by radi otestovali svoje schopnosti, kedy tak môžu učiniť?
- Pre verejnosť je stena dostupná každý utorok a piatok v čase od 16.00 h do 19.30 h. Členovia Hory Kysúc a ďalší štyria horolezci získali kurz inštruktor lezenia na umelej stene, takže o svoju bezpečnosť sa nikto nemusí báť. Všetci, od širokej verejnosti až po spomínané celky môžu liezť jedine pod dohľadom týchto inštruktorov. Ak by sa niekto chcel informovať ohľadom našej steny a možnosti leze-nia na nej, tak všetky informácie nájde na stránke www.stena.autoplan.sk.
Čo pre vás, pre členov klubu Hory Kysúc, a pre občanov Čadce a okolia znamená táto stena?
- Je to konečne možnosť prevádzkovať šport ako je horolezectvo a lezenie aj u nás doma na Kysuciach. Sme radi, že stena je práve u nás, nemusíme cestovať a môžeme sa venovať výchove mladých horolezcov a talentov. Zaliezť si chodia ľudia, ktorí sa tomuto športu kedysi venovali, začiatočníci si dávajú robiť kurzy, takže o lezenie je u nás veľký záujem. Zhrnul by som to tak, že každý z nás má možnosť skúsiť si a venovať sa tomuto koníčku, akejsi novinke na Kysuciach.
Vyliezť až na samotný vrchol steny nie je určite hračka. Treba na zdolanie horolezeckej steny nejaký špeciálny výstroj či špeciálne schopnosti?
- Naši inštruktori dajú každému začiatočníkovi základný kurz lezenia a vysvetlia prácu s lanom a istiacim prostriedkom. Na lezenie je potrebné mať sedací úväz a istiacu pomôcku. Toto si nemusíte hneď kupovať, ale vieme to aj zapožičať. Po tomto kurze pokročilým lezcom ho netreba, už nič nebráni vyliezť si na vrchol steny. Zo začiatku treba začať na kolmejšom profile steny a postupne so zvyšovaním schopností a zdatnosti sa presunúť aj do previsnutých častí steny. Nie je to také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá.